Oproti plánu zaostávají příjmy do rozpočtu z DPH a z daní z příjmů fyzických osob, naopak daně z příjmů právnických osob jsou výrazně nad plánem. Výdajová strana rozpočtu je rovněž zhruba v souladu s plánem, nadále je však nedostatečné čerpání prostředků na investice.
Běžné výdaje celkem oproti loňskému roku narostly o 8,8 %, na čemž se mimo jiné podepsalo zvyšování důchodů i ostatních sociálních dávek. Investiční výdaje státu meziročně vzrostly o 37,4 %, ovšem to je z velké části dáno nízkou srovnávací základnou loňského roku. Oproti plánu pro letošní rok investice stále zaostávají, když na ně za první pololetí bylo vynaloženo pouze 35,5 % prostředků alokovaných pro celý rok.
I přes narovnání státního rozpočtu na konci prvního pololetí, bude jeho plnění ve zbytku letošního roku obtížnější než loni. Firmy čelí klesající poptávce, omezují produkci a úměrně tomu se snižuje i výběr daní. Že rozpočet počítal s vyšším ekonomickým výkonem je znatelné například na daňových příjmech, které zaostávají za plánem o více než 2 %. Na výdajové straně bude i nadále pokračovat tlak na růst běžných výdajů. Týká se to především sociálních dávek a platů státních zaměstnanců či výdajů na obranu.
Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank