Přejít k hlavnímu obsahu
Guvernér Michl chce, aby ČNB investovala do bitcoinu
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl v rozhovoru pro Financial Times řekl, že je otevřen tomu, aby centrální banka držela část svých rezerv v kryptoměnách – konkrétně v bitcoinu.
Michl

Michl během interview prozradil, že na zasedání bankovní rady předloží ostatním členům plán, který by zahrnoval investice do bitcoinu jako způsob diverzifikace rezerv. Pokud by to rada schválila, pak by ČNB mohla držet až 5 % ze svých 140 miliard devizových rezerv v bitcoinu. 

Guvernér během interview řekl, že má ohledně bitcoinu úplně jinou filozofii než jeho protějšci. Uznal sice, že bitcoin má extrémní volatilitu, ale argumentoval sliby nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil podporovat sféru kryptoměn. Ten dokonce zřídil pracovní skupinu, která má vyhodnotit, zda by měly USA vytvořit zásobu digitálních aktiv.

Ostatní centrální banky jsou k bitcoinu zdrženlivé. Guvernér Bundesbank Joachim Nagel varuje před riziky investování do kryptoměn od centrálních bank. Dokonce ho přirovnal k „digitálním tulipánům“ a odkazoval na spekulativní bublinu ze 17. století. Představitelé Evropské centrální banky zase zastávají názor, že reálná hodnota bitcoinu je stále nulová.

„Dříve jsem řídil investiční fond, takže jsem typický investiční bankéř. Řekl bych, že mám rád ziskovost,“ komentuje Michl v rozhovoru. „Náš příklad by mohlo během příštích let následovat více centrálních bank. Je to stejné jako u fondů nebo komerčních bank, které nedávno začaly přidávat kryptoměny do svých portfolií,“ dodal.

„Jsem připraven na to, že bude mít bitcoin fantastickou hodnotu nebo žádnou hodnotu. Máme nějaké zkušenosti se špatnými investicemi a jsem připraven na možné scénáře. Mým cílem je hlavně diverzifikovat portfolio, takže pokud uznáme, že je bitcoin k tomuto vhodný, tak k němu přistoupíme,“ komentoval guvernér ČNB situaci.

Michl také uvedl, že investice do bitcoinového ETF od ČNB by mohla ovlivnit cenu mince. „Celkem 5 % našich devizových rezerv je hodně peněz, dokonce i pro bitcoinový trh,“ řekl. 

Zdroj: Financial Times

Datum vytvoření: 30/01/2025

linkedin

Komentáře komentáře
Trh nemovitostí znervózňuje ČNB. Jaké má centrální banka možnosti? Svižný růst cen nových nemovitostí prosakuje do inflace skrze několik kanálů. K ... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB nepřekvapila svým rozhodnutím ponechat 3,5% sazbu, ani jestřábím komentářem Na druhé straně prognóza ČNB připouští další pokles základní úrokové sazby na 3,... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Disent vůči Powellovi roste, ten ale drží jestřábí linii Rozložení hlasů zveřejněné na konci komentáře k rozhodnutí Fedu logicky nažhavil... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák