Ziskovost v evropském bankovním sektoru se od finanční krize, která proběhla před deseti lety, nikdy zcela nevrátila na původní úroveň, ačkoliv řada zemí provedla restrukturalizaci finančního systému a snaží se o lepší řešení nesplacených úvěrů. Celkový počet bank a úvěrových institucí v Evropské unii klesl z 8570 v roce 2008 na 6648 v roce 2016. Analytici však tvrdí, že tempo snižování, fúzí a akvizic musí pokračovat.
Jose Vinals, předseda skupiny Standard Chartered, řekl, že mandát ECB jako orgánu finančního dohledu by měl urychlit konsolidaci. „Myslím si, že s vytvořením bankovní unie a tím, že se ECB stala hlavním orgánem zodpovědným za dohled nad bankami v Evropě, se hodně mění,“ uvedl.
Španělsko může tvrdit, že je na cestě ke konsolidaci dále než většina evropských zemí. Jose Maria Roldan, předseda představenstva a generální ředitel španělské bankovní asociace, ve čtvrtek uvedl, že v zemi se počet spořitelen snížil z 45 v roce 2008 na 18. Dále pak Roldan dodal, že hlavním bodem ECB pro banky v Evropě je teorie, která říká, že pokud se banka nemůže vrátit k zisku, pak by měla být uvedena „na prodej“.
Německá ekonomika je považována za jednu z nejsilnějších v Evropě. V bankovnictví jsou však problémy s řadou institucí, které mají slabé výnosy. Dokonce i největší evropský finančník Deutsche Bank bojuje s nízkými zisky a stále více se objevují spekulace, že se brzy spojí s Commerzbank. Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing uvedl, že Evropa nepotřebuje co nejvíce bank, ale naopak co nejméně.
Wolfgang Fink, který je výkonným ředitelem společnosti Goldman Sachs v Německu a Rakousku řekl, že dlouhodobá konsolidace v evropském finančním sektoru je nezbytná k vytvoření silných bank. Mnoho institucí se však stále nevydává směrem k fúzím a akvizicím, ale zaměřuje se na aktualizace vlastních technologií v úsilí růstu příjmů.
Zdroj: CNBC.com