Přejít k hlavnímu obsahu
Deutsche Bank a Commerzbank potvrdily jednání o fúzi
Deutsche Bank a Commerzbank v neděli potvrdily, že jednají o fúzi. Dvě největší banky vydaly krátké prohlášení po zasedání jejich správních rad. Jednání vyvolaly obavy odborových svazů z možných ztrát pracovních míst.

„Vzhledem ke vznikajícím příležitostem se správní rada Deutsche Bank rozhodla přezkoumat strategické možnosti,“ uvedla Deutsche ve svém prohlášení. Myšlenka spojení se poprvé objevila v roce 2016, do neděle šlo však pouze o spekulace. Oficiální potvrzení jednání podle německých expertů zvyšuje šance na uzavření dohody.

Spojení prosazuje i německá vláda, která má obavy finanční zdraví Deutsche Bank. Ta od krize z roku 2008 bojuje o dosažení udržitelných zisků. Loni dosáhla zisku 341 milionů eur, v roce 2017 však vykázala ztrátu 735 milionů eur. Obě banky v současné době zaměstnávají 140 000 lidí na celém světě – 91 700 v Deutsche a 49 000 v Commerzbank. Německá odborová organizace Verdi má proti fúzi námitky. Obává se, že hrozí ztráta desítky tisíc pracovní míst.

Stát je držitelem 15% podílu v Commerzbank a chce, aby banka podporovala především export. Zároveň podporuje specializaci banky, což je financování středních podniků. Ministerstvo potvrdilo, že je v pravidelném kontaktu se všemi stranami.

Ne všichni jsou ovšem spojením nadšeni. Finanční aktivista a bývalý člen německého parlamentu Gerhard Schick vidí ve spojení zbytečné riziko pro Německo. Největším argumentem odpůrců je názor, že spojení vytvoří velkou banku, která bude mít problémy.  Hans Michelbach, zákonodárce z Křesťanské sociální unie (CSU), bavorské sesterské strany křesťanské demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, vyzval vládu, aby prodala svůj 15% podíl ve společnosti Commerzbank před obchodem. „Vláda nemusí mít ve vlastnictví velké banky. Nepotřebujeme německou státní banku, “ řekl.

Dozorčí rady by se měly setkat ve čtvrtek. Na obou stranách podle očekávání budou stát experti na fúze. Spojená banka by byla pravděpodobně třetí největší v Evropě po HSBC, která má tržní hodnotu kolem 125 miliard liber a BNP Paribas, která má tržní hodnotu 55 miliard eur. Aktiva nové banky by činila zhruba 1,8 bilionu eur a tržní hodnota by se pohybovala kolem 25 miliard eur. Dále by ovládala jednu pětinu německého trhu retailového bankovnictví.

Zdroj: Reuters.com

 

Datum vytvoření: 18/03/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Úspěšné mistrovství světa – může pomoci ekonomickému oživení? Předpokládáme, že samotný šampionát „velkými čísly“ výrazněji nepohne. Podle odh... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák