Přejít k hlavnímu obsahu
ČNB přestane úročit povinné minimální rezervy
Bankovní rada ČNB rozhodla, že od 5. října zruší úročení povinných minimálních rezerv. České banky oznamují, že se krok dotkne jejich hospodaření a sníží jim zisky.
czech national bank

ČNB tak činí s cílem snížit náklady na měnovou politiku. Evropská centrální banka (ECB) přistoupila k obdobnému řešení letos v červenci.

Banky mají povinnost držet na účtech v ČNB určitou část svých primárních závazků (vkladů nebankovních subjektů), a to konkrétně ve výši 2 %.

Komerční banka ihned po oznámení uvedla, že očekává významný dopad do svých výsledků. Obdobně se vyjádřila i Moneta Money Bank. Obě banky také zaznamenaly propad svých akcií na pražské burze, a to o více než 2 %.

Výše povinných minimálních rezerv pro aktuální období činila pro Komerční banku zhruba 19,6 miliardy korun. Podle instituce bude mít zrušení úročení povinných minimálních rezerv za následek pokles úrokového výnosu skupiny KB o 115 milionů korun měsíčně.

Moneta odhadla, že změna sníží její úrokové výnosy o zhruba 120 milionů korun v roce 2023 a 450 milionů korun v roce 2024.

Datum vytvoření: 11/09/2023

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Inflace blízko cíle ČNB – koruna trpí V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafun... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ČNB patří k největším pesimistům na trhu, bude mít opět pravdu? V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB šlape na plyn. Sazby jdou dolů o 50 bazických bodů Rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makro prognózu. Ta oproti listopadu po... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko