Přejít k hlavnímu obsahu
Cenový růst v červnu zvolnil
Spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, v meziročním srovnání spotřebitelská inflace zpomalila o dvě desetiny na 2,7 %.

Poklesly ceny pohonných hmot, což odráželo nižší cenu ropy na světových trzích. Zvolnil meziroční růst cen elektřiny, když se loňské výrazné červnové zdražení letos již neopakovalo. Nižší byl i meziroční růst cen potravin, u cen alkoholu došlo k meziměsíční korekci směrem dolů po květnovém cenovém skoku. Do cen služeb se začalo promítat sezónní zvyšování cen rekreací.  

Červnová inflace se tak i nadále pohybuje výrazně v horní polovině pásma inflačního cíle centrální banky a už čtrnáctý měsíc nad jeho středem. Zároveň se nachází o tři desetiny nad prognózou ČNB. Jádrová inflace v červnu zrychlila vlivem sezónního nárůstu cen rekreací. Na jejích vyšších úrovních se podílejí zejména služeb, jejichž růst v červnu dosáhl 3,6 %. Zejména v jejich dynamice se odrážejí inflační tlaky z domácí ekonomiky, tedy rychlý růst mezd a dostatek disponibilních prostředků v kapsách spotřebitelů. Naopak inflační tlaky ze zahraničí jsou nízké, což se projevuje jen slabým růstem cen dováženého zboží.

Ve zbytku letošního roku očekávají analytici Raiffeisenbank, že inflace bude postupně dále zpomalovat a shora se přibližovat k dvouprocentnímu cíli centrální banky. Její sestup k nižším hodnotám bude ovlivněn nízkou inflací v zahraničí, zpomalujícím růstem HDP i mezd spolu s působením přísnější měnové politiky.

Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 11/07/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Ekonomika ve třetím kvartále překvapila svým růstem s vyšší produktivitou Ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnějšímu růstu s expanzí HDP o 0,7 ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Pozitivum pro ČNB – Češi utrácejí s rozumem Ostatně už dříve se ukázal velký kontrast mezi tím, jak růžový obrázek nám vytvá... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Hnutí ANO vítězem voleb, na stole je rozvolněnější rozpočtová politika Nová vláda převezme ekonomiku ve slušné kondici. Hospodářský růst zrychluje a za... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko