Přejít k hlavnímu obsahu
Budou mít ekonomické vyhlídky vliv na volby do Evropského parlamentu?
Růst ekonomik EU začíná zpomalovat, a navíc vykazuje výrazně odlišené výsledky v různých zemích. Na EU je vytvářen tlak od amerického prezidenta Donalda Trumpa, vliv může mít i probíhající spor mezi Washingtonem a Pekingem a v neposlední řadě řeší unie stále se protahující odchod Velké Británie.

Mezinárodní měnový fond (MMF) a další globální ekonomické organizace předpověděly zpomalení hospodářského růstu. Tvrdí, že evropské hospodářství nemůže svítit, když se mraky shromažďují po celém světě. Evropská komise se vyjádřila, že zpomalení v EU bylo ještě výraznější než v eurozóně, protože region byl „vysoce závislý na vnější poptávce“. Komise doufá, že silná domácí spotřeba v důsledku rostoucích mezd a zaměstnanosti pomůže hospodářským vyhlídkám EU.

Předpovědi růstu nejsou příliš optimistické pro všechny velké evropské ekonomiky. Očekává se, že německá ekonomika v roce 2019 vzroste
o 0,5 %, italská o 0,1 %. Francie, druhá největší ekonomika v EU, by navzdory protestům „žlutých vest“ měla růst o 1,3 %.

Největším překvapením je Polsko, kde je očekáván největší nárůst ekonomiky v celé EU, a to konkrétně 4,2 %. Paradoxně na pozadí opatření EU proti Varšavě ohledně porušování základních demokratických principů. Podobně je na tom i Maďarsko, jehož premiér Victor Orbán má s unií podobné problémy. To bude nejspíš růst o 3,7 %, což je silný argument pro volební kampaň.

Nezaměstnanost by měla být na 7,7 % v eurozóně a 6,5 % v EU. Brusel doufá, že sestupný trend bude pokračovat do roku 2020.

Unie uvedla, že obchodní spory, vyšší tarify, pomalejší globální růst, a dokonce i návrat problémů bankovního sektoru a dluhové riziko jsou problémy, kterými se bude muset osmadvacítka zabývat. Rizika by mohla být ještě podpořena politickou nejistotou vyplývající z voleb do Evropského parlamentu.

Zdroj: DW.com

 

Datum vytvoření: 24/05/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák