Přejít k hlavnímu obsahu
Banky reagují na zvýšení sazeb od ČNB a upravují úročení depozitních produktů
Řada českých bank okamžitě reagovala na zvýšení dvoutýdenní repo sazby od České národní banky, která ji minulý čtvrtek překvapivě posunula o 125 bazických bodů na současnou hodnotu 2,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 1,75 % a lombardní sazby na 3,75 %. Reakce bank zatím probíhá na straně vkladů, dá se však očekávat, že se zvýšení promítne i na stranu úvěrů.
interest rate

U Monety mohou klienti u dvanáctiměsíčních termínovaných depozit úročit své úspory sazbou 2,5 %, a to bez jakéhokoliv omezení výše vkladu. Až doposud nabízela banka u stejných typů termínovaných vkladů sazbu 1,25 % u vkladů do 5 milionů korun, nad tuto částku se pak úroková sazba zvyšovala na 1,50 %.

„Rozhodli jsme se zareagovat na úpravu sazeb ze strany ČNB i v kontextu jejího stanoviska, že trend dalšího zvyšování může pokračovat i v dalších dvanácti měsících. Benefit, který z vyšších úrokových sazeb vyplývá, tak chceme nabídnout nejenom našim klientům ale i dalším střadatelům, kteří budou mít o takovýto náš produkt zájem,“ uvedl v této souvislosti předseda představenstva Tomáš Spurný.

ČSOB se rozhodla klientům zvýhodnit úročení hlavních spořicích a termínovaných účtů. Na spořicích účtech se úrok zdvojnásobil, co se týče termínovaných vkladů, tak například vklad na 6 měsíců zvýšila ČSOB ze současných 0,50 na 1,50 %.

Od 1. prosince 2021 zvýší také Česká spořitelna úročení spořicích účtů z 0,2 % na 1,5 % pro klienty s účtem PLUS a klienty služby Erste Premier a Erste Private Banking. Nadále platí, že úrokem 1,5 % p.a. bude úročen zůstatek do limitu stanoveného dle typu spořicího účtu. Zůstatek nad tento limit (200 000 Kč, 400 000 Kč, 1 000 000 Kč dle typu účtu) je úročen úrokovou sazbou 0,01 % p. a. Úrok je na účet připisován měsíčně.

„V kontextu rostoucí inflace dále roste význam tvorby krátkodobé rezervy, která pokryje náklady domácnosti alespoň na několik měsíců. Podle statistik přitom čtvrtina českých domácností hospodaří s rezervou menší než 10 tisíc korun. Věříme, že zvýšení úročení spořicích účtů motivuje alespoň část klientů k vytvoření nutné krátkodobé rezervy,“ říká Roman Choc, šéf investičních a spořících produktů České spořitelny.

Úrokové sazby se směrem vzhůru mění i v Creditas. Úroková sazba Spořicího vkladu 1M je nově 2,1 % p.a. pro vklady do 350 tisíc, vklady nad tento limit jsou úročeny 1,1 % p. a., úroky se zvyšují také u termínovaných vkladů. Sazby zdvojnásobila u zůstatků do 250 tisíc korun i Air Bank, která má ovšem podmínku pěti plateb kartou, která vede k získání bonusové roční sazby 1,5 %.

Datum vytvoření: 09/11/2021

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák