

Objem vkladů sice poklesl o 3,0 % meziměsíčně, avšak v meziročním srovnání dosahuje stále vysokého tempa růstu 10,4 %. Příčinou zářijového poklesu se znova staly vklady vládních institucí, které snížily objem o 242 miliard korun (-25,3 % meziměsíčně). Takový propad nemohly vklady nefinančních podniků ani domácností s meziměsíčním růstem o 1,5 % resp. 0,8 % převážit. Meziroční tempo růstu obou zmiňovaných segmentů zůstává velmi svižné, což odpovídá aktuálně nejisté ekonomické situaci, kdy celá řada podniků odkládá investice a domácnosti svou spotřebu.
Celkové úvěry v září pokračovaly v růstu a ke svému objemu přidaly dalších 0,9 %. Nejvýraznější oživení pocítily úvěry firemním klientům, jejichž objem vzrostl o 0,9 % meziměsíčně. Svou roli jistě sehrál objem nově poskytnutých úvěrů, který v porovnání se srpnovými hodnotami vzrostl o více než 20 %. Od počátku letošního roku již nefinanční podniky čerpaly úvěry v celkovém objemu 289 miliard korun, což je pouze o 7,1 % méně než ve stejném období roku 2019. Úvěry poskytnuté obyvatelstvu udržely dlouhodobě stabilní meziměsíční tempo růstu 0,6 % a v meziročním srovnání jsou v celkovém objemu 1 730 miliard korun vyšší o 6,7 %.
Hlavním tahounem růstu zůstávají hypotéky. Poptávka po nich se ukázala být velmi stabilní navzdory krizi, i když samozřejmě musíme brát v úvahu všechna vládní opatření cílená na jejich podporu. S aktuálním objemem 1 311 miliard korun tvoří hypotéky téměř 76 % úvěrového portfolia obyvatelstva. Tento fakt nadále podporuje i struktura nových úvěrů, kterých bylo domácnostem v září poskytnuto téměř 31 miliard korun, a z čehož hypotéky tvoří zhruba 70 %. Za první tři čtvrtletí letošního roku již bylo poskytnuto 175,6 miliardy korun nových hypotečních úvěrů, což je o téměř 30 % více než v roce 2019, a to slibuje rekordní celoroční výsledek. Spotřebitelské úvěry doznaly v letošním roce větších ztrát, neboť jejich celkový objem poskytnutý od počátku letošního roku je o více než 11 % nižší než v roce 2019.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank



