Celkové vklady zakončily druhý měsíc roku v objemu 7 123 miliard korun, což je o 0,7 % více než v lednu. V meziročním srovnání jsou celkové vklady vyšší o 7,2 %. Nefinanční podniky přidaly v únoru na své účty zhruba 31 miliard korun (+2,1 % m/m), obyvatelstvo nově naspořilo 25 miliard korun (+0,7 % m/m). Ve výsledku můžeme opět sledovat poměrně intenzivní nárůst tzv. nad-vkladů, jejichž celkový objem přesáhl hodnotu 550 miliard korun. Většinu těchto extra úspor drží na svých účtech domácnosti, z čehož je evidentní, že existuje dostatečná finanční síla pro oživení spotřeby.
Celkové úvěry zrychlily své tempo růstu na 0,8 % meziměsíčně a uzavřely únor na hodnotě 4 401 miliard korun. V meziročním srovnání se růst udržel na podobné úrovni jako v lednu, tedy 6,9 %. Nástup nového roku vypadal pro nové firemní úvěry nadějně, když dosáhly podobné hodnoty jako v předchozím roce, avšak únor tento trend nepotvrdil.
Firmy v únoru uzavřely nové úvěrové smlouvy v objemu necelých 30 miliard korun, což je o téměř 17 % méně než v únoru 2023. Nižší objem byl realizován jak v korunových úvěrech (15,1 miliardy korun), tak v eurových (14,7 miliardy korun).
U úvěrů obyvatelstvu dochází s postupným poklesem úrokových sazeb k také postupnému oživení trhu hypotečních úvěrů. V únoru bylo poskytnuto 13,2 miliardy korun nových hypoték, což je o téměř 75 % více než v únoru 2023, avšak stále zhruba o třetinu méně než v letech 2022 a 2021. Spotřebitelské úvěry poprvé překonaly hranici 10 miliard korun nových úvěrů v jednom měsíci. V meziročním srovnání je únorová hodnota nových spotřebitelských úvěrů vyšší o 35 %.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank