

Celkové vklady uzavřely říjen na hodnotě 6 553 miliard korun, což je o 2,1 % více než v září a o 7,9 % více v meziročním srovnání. V tomto měsíci se opět činily vládní instituce, které do bankovního sektoru vložily více než 77 miliard korun. K růstu přispěl i firemní sektor (+32 miliard korun) a segment nerezidentů (+10 miliard korun). Naopak obyvatelstvo silně pociťuje zvýšení životních nákladů a jejich úspory výrazně zpomalily tempo růstu na 0,1 % meziměsíčně (+3,7 miliardy korun).
Celkové úvěry v říjnu připsaly 0,7 % meziměsíčně a dosáhly hodnoty 4 094 miliard korun. V meziročním srovnání jejich tempo růstu lehce zpomaluje, avšak drží se stále poměrně vysoko na 6,2. V produkci nových úvěrů nedošlo v říjnu k žádné zásadní změně. Nově poskytnuté hypotéky se zasekly lehce pod 7 miliard korun, což je hodnota podobná té v lednu 2014.
V součtu bylo letos poskytnuto o 52 % méně nových hypoték než v loňském roce. Ve srovnání s posledním před-covidovým rokem 2019 je objem nových hypoték stále mírně vyšší, konkrétně o 3,7 %. Naopak nové spotřebitelské úvěry v hodnotě necelých 78 miliardy korun letos dosahují nejvyššího objemu za posledních pět let a ve srovnání s loňským rokem jsou vyšší o 2%. Nové úvěry poskytnuté firmám v české měně prohloubily meziroční pokles objemu na 41 %. Brzdí ovšem i nová produkce úvěrů v eurech, neboť úroková sazba se zvýšila z 1,3 % na počátku roku na aktuálních 2,5 %. Objem eurových úvěrů poskytnutých v letošním roce je ovšem stále o 104 % vyšší než vloni. V součtu pak nová produkce firemních úvěrů zaostává za tou loňskou o necelých 12 %, avšak ve srovnání s rokem 2019 je o více než 18 % vyšší.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank



