Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika květen – oživení úvěrového trhu
Celková aktiva bankovního sektoru poklesla během května o 0,3 % na konečných 10 536 miliard korun. Meziroční tempo růstu díky tomu zpomalilo na 6,4 %. Květnový pokles si na svůj účet připsaly obchody mezibankovního trhu (-7,1 miliardy korun m/m) a dluhové cenné papíry v držení bank (-19,7 miliardy korun m/m).
Stats

Také celkový objem vkladů zaznamenal v květnu mírný pokles, a to o 0,5 % na konečných 7 215 miliard korun. V meziročním srovnání tempo růstu zpomalilo na 7 %. Do květnového vývoje vkladů opět významně zasáhl segment vládních institucí, které snížily objem svých vkladů o 71 miliard korun m/m. Bez tohoto segmentu by celkové vklady vzrostly meziměsíčně o 0,6 %, a to především díky vkladům finančních institucí (+19 miliard korun m/m) a obyvatelstva (+12 miliard korun m/m). V květnu pokračoval trend růstu netermínovaných vkladů (+1,4 % m/m) ve srovnání s poklesem vkladů termínovaných (-3,5 % m/m).

Nadále platí i to, že ve firemním sektoru růst vkladů zpomaluje (+1,4 % r/r), zatímco obyvatelstvo svou úspornou strategii zatím neopouští (+8,8 % r/r). To ilustruje i graf vývoje vkladů obyvatelstva na hlavu, kde vidíme zdvojnásobení úspor za posledních 10 let. Zajímavý je i vývoj reálné hodnoty úspor, tedy očištěné o inflaci, která aktuálně tvoří 68 % nominální hodnoty. 

Celkové úvěry v květnu stagnovaly a udržely hodnotu z konce dubna, tedy 4 435 miliard korun. Meziroční tempo růstu pak zpomalilo pod 6% hranici, konkrétně na 5,8 %. Ve firemním sektoru začínáme pozorovat první známky oživení nové produkce úvěrů. Dosavadní objem čistě nových úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům převýšil loňskou hodnotu o 13,5 %. Poptávka po korunových a eurových úvěrech je letos mimořádně vyrovnaná a dosahuje zhruba 109 miliard korun nových úvěrů pro obě měnové varianty. Retailové úvěry pokračují v letošním trendu intenzivního růstu.

Nové hypotéky dosáhly v květnu objemu 18,4 miliardy korun, což jsme viděli naposled na jaře 2022. V souhrnu je letošní produkce nových hypoték o 57,3 % vyšší než ta loňská. U spotřebitelských úvěrů nadále trvá silná poptávka, která letos přidala do stávajícího úvěrového portfolia již 55,7 miliardy korun čistě nových úvěrových obchodů. To je objem o téměř 37 % vyšší než ve srovnatelném období loňského roku.

Je třeba zmínit i intenzivní nárůst jak spotřebitelských, tak hypotečních úvěrů zařazených v kategorii „Ostatní nová ujednání“. Do ní spadají stávající úvěry, u kterých ve sledovaném období došlo ke změně smluvních podmínek, jako je například změna splátkového kalendáře apod. Letošní objem úvěrů v této kategorii je u spotřebitelských úvěrů vyšší o 41 % a u hypoték dokonce o 66 % nežli v loňském roce. Spolu s růstem úvěrů v selhání je to další varovný příznak, že domácnosti mohou v budoucnu ve zvýšené míře čelit potížím se splácením svých závazků.      

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 01/07/2024

Finweek

Komentáře komentáře
Turbulentní podzim na trzích: Dlouhé úrokové sazby míří prudce vzhůru Hlavním důvodem jsou přetrvávající dozvuky silných pátečních dat z amerického tr... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Rekordní září na úřadech práce I když část lidí z evidence naopak odešla poté, co si našli práci, počet nezaměs... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Maloobchod opět překvapil pozitivně, spotřeba zrychluje Dosavadní čísla tak ukazují na zrychlení dynamiky českého růstu ve třetím kvartá... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš