Přejít k hlavnímu obsahu
Bankéři a kybernetičtí odborníci se dohodli na spolupráci
Česká bankovní asociace (ČBA) zastoupená výkonnou ředitelkou Monikou Zahálkovou a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) reprezentovaný ředitelem Karlem Řehkou stvrdily dlouhodobé partnerství podpisem memoranda o spolupráci.
cnb nukib

ČBA a NÚKIB se tak dohodly na pravidelné spolupráci a výměně informací. Odborníci z kybernetického úřadu navíc poradí s některými plánovanými projekty.

„Nejméně poslední dva roky výrazně roste počet hackerských útoků a dalších podvodů. Právě klienti bank a peníze na jejich účtech jsou jedním z nejčastějších cílů. Proto chceme společně s odborníky z NÚKIB posílit vzdělávání občanů směrem k větší obezřetnosti při nakládání s jejich přístupy do bank,” uvedla výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.

Podle ní ale může být partnerství přínosné pro obě strany, protože právě IT týmy z bank jsou často mezi prvními, kdo získá informace o nových formách či vektorech útoku nebo například o nových zranitelnostech, a to i v systémech, které třeba přímo nesouvisí s obsluhou klientských účtů. A tyto informace jsou naopak užitečné pro NÚKIB.

„Užší spolupráce se zaměří především na prevenci před kybernetickými hrozbami, na výměnu informací o zaznamenaných hrozbách i přímo o kybernetických útocích,“ dodává ředitel NÚKIB Karel Řehka. 

Do budoucna se rovněž počítá se vzájemnými konzultacemi i vzájemnou účastí na vzdělávacích aktivitách.

Zdroj: ČBA

Datum vytvoření: 09/02/2022

linkedin

Komentáře komentáře
Povedený rok pro korunu. Udrží své zisky v roce 2026? Má koruna v příštím roce šanci tyto zisky udržet? My si myslíme, že ano. A nejen... Dominik Rusinko, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku To směrem k roku 2026 spíše otevírá prostor pro znovuotevření debaty nad da... Jan Bureš, hlavní ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan bureš
Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce Celkově holubičí vzkaz z posledního zasedání Fedu byl zesílen i další rétorikou,... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák