Automobily zajistily výrazný přebytek zahraničního obchodu

Květnová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila s překvapivě výrazným přebytkem 24,4 mld. Kč, což předčilo loňský květnový výsledek o 17,2 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o úctyhodných 8,1 % a dovoz o podprůměrných
2,5 %.

Vývoz tak rostl nejrychleji za posledních šest měsíců, naopak dovoz zpomalil na nejnižší hodnotu od května 2018. Právě výrazné zpomalení dovozu se pozitivně propsalo do celé bilance. Příznivé bilanci pomohl především výrazný nárůst vývozu automobilů. Hodnota jejich exportu dosáhla téměř 100 mld. Kč a byla nejvyšší od začátku tohoto roku. Nadále silný vývoz zaznamenáváme u počítačů, elektronických a optických přístrojů.

Přestože globální obchod zpomaluje, tuzemský vývoz si doposud drží silné hodnoty. Lze ale očekávat, že zbytek roku již tak příznivý z pohledu zahraničního obchodu nebude. Vývoz začne citelněji zpomalovat, naopak tuzemské investice si budou žádat výraznější nárůst dovozu. Koruna, která by podle našeho odhadu měla v následujících měsících oslabovat, sice tuzemským vývozcům pomáhá, nezvládá však kompenzovat zhoršující se vyhlídky růstu německé ekonomiky. Právě zpomalení Německa je pro tuzemský vývoz kamenem úrazu, jelikož se jedná o našeho hlavního obchodního partnera, se kterým nás pojí úzká spolupráce v automobilovém sektoru. Avšak přestože v Česku zůstávají výrobci i nadále skeptičtí, nálada v německém průmyslu se začíná pomalu zlepšovat. Výpadek německé poptávky se proto zatím nekoná, o čemž vypovídá také vývoz do Německa, který byl nejsilnější od začátku roku.

Tuzemští průmyslníci si přesto dlouhodobě stěžují na zhoršující se poptávku, a to především ze zahraničí. Např. index nákupních manažerů (PMI) nadále klesá a uvádí výrazný propad objemu nových objednávek, nicméně výsledky z tuzemské ekonomiky tomu zatím nenasvědčují. Zahraniční obchod se drží i nadále silných čísel a podobně celkový průmysl zaznamenává poslední dva měsíce překvapivě silné výsledky. Tuzemským výrobcům tak náladu zhoršují především globální nejistoty, jako jsou obchodní války mezi Amerikou a zbytkem světa, či způsob a načasování odchodu Velké Británie z EU. 

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: Pondělí, 8. Červenec 2019

Obchodní válka 3.0. – co čekat v tomto týdnu?

Obchodní válka mezi Čínou a USA je v plném proudu. Na konci uplynulého týdne nejprve Čína...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Inflace dodává ECB argument k akci

V ECB v tento čas nejspíše vrcholí práce na přípravě podzimního překvapení, jehož cílem má být...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance