Přejít k hlavnímu obsahu
Česká ekonomika si drží tempo
Podle zveřejněného předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika v úvodu roku rostla mezičtvrtletně o 0,5 %. Nepřekvapila tak a vlastně ani nezarmoutila. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku si připisuje 2 %.

Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo ovlivňované srovnávacím základem. A ten zrovna loni nebyl nijak vysoký. Podle očekávání růst českého hospodářství táhne především spotřeba domácností, které více utrácejí v obchodech i ve službách.

Díky rostoucí kupní síle a docela pozitivnímu naladění spotřebitelů se tak i letos domácí poptávka, respektive spotřeba, stane hlavním motorem hospodářství. Přesto o nějakém nákupním boomu hovořit nelze, protože spotřeba roste docela umírněně a stále se ještě nedostala na předcovidovou úroveň.

Analogicky je spotřeba vidět na výkonu služeb jako je obchod a HORECA, zatímco ve výrobě dochází v důsledku slabší zahraniční poptávky k útlumu. Ostatně výkon celého automotive – jako nejvýznamnějšího oboru ČR – nebyl v prvním čtvrtletí letošního roku nijak obdivuhodný. A to ještě téměř vůbec nezafungovala americká cla.

Domácí spotřeba spolu se službami udrží českou ekonomiku i letos nad vodou. Za celý rok by si po loňském jednom procentu mohla přispat procenta dvě. Rizika jsou ovšem i nadále vychýlena především směrem dolů, ať už z důvodu celních válek nebo vytrácející se konkurenceschopnosti.

Datum vytvoření: 30/04/2025
Petr Dufek, - hlavní ekonom Banky Creditas

linkedin

Komentáře komentáře
Sazby ČNB nemění… zatím Na aktuální negativní nabídkový šok není nutné akutně reagovat, zvlášť když nepa... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku Centrální banka navíc zjevně zaujala vyčkávací pozici, přičemž si příliš nepřipo... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Drahé energie po útoku na Írán: nové proinflační riziko pro ČNB Začněme ropou: Brent posílil 2. března o 7 % a 3. března ráno přidal další asi 3... Dominik Rusinko, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Dominik Rusinko