Přejít k hlavnímu obsahu
Česká ekonomika se jen velmi pomalu rozjíždí
Podle zveřejněných údajů statistického úřadu česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezikvartálně jen o 0,3 %. Meziročně si připisuje 0,2 %, což nelze označit za nic jiného než za velmi symbolický růst, na kterém se podílelo především oživení spotřeby domácností.

S tím, jak se inflace vrací k normálnějším úrovním, se opět začíná zvyšovat kupní síla spotřebitelů a chuť nakupovat. Je to vidět na rychloobrátkovém zboží a už mnohem méně na službách, u kterých došlo po slibném závěru loňského roku opět k propadu.

Zatímco s oživením spotřeby se dalo počítat, velké zklamání představují investice. Mezičtvrtletní i meziroční propad ukazuje na neochotu firem pouštět se do investičních akcí a lze zatím jen spekulovat, nakolik je to dáno neatraktivitou ekonomiky ovlivněnou vysokými cenami energií a nakolik vyššími sazbami, které firmy stejně obcházely eurovými úvěry.

V každém případě na investice skoupý byl nejenom privátní sektor, ale i ten veřejný. Pozitivně se zatím vyvíjejí pouze investice do bydlení, které ovšem zažívají restart z velmi nízké úrovně. Na nabídkové straně ekonomiku jednoznačně a nepřekvapivě brzdí průmysl. Jeho výsledky sice vylepšuje automotive, avšak velká část tohoto odvětví je stále v důsledku slabé domácí i zahraniční poptávky v útlumu.

Ve srovnání s koncem roku moc přesvědčivě nevypadají s výjimkou obchodů a finančního sektoru ani výsledky služeb. Přesto jsou to především služby, o něž se bude moci česká ekonomika v letošním roce opírat.

Zpřesněné výsledky HDP za první kvartál zatím nedávají důvod měnit výhled ekonomiky pro letošní rok. České hospodářství se už nejspíš vrátí – jako poslední – na startovací před-pandemickou úroveň, avšak o nějaké konjunktuře nemůže být zatím řeč. Překážek a rizik je prozatím více než méně, a tak není důvod na optimističtější výhledy.

Datum vytvoření: 31/05/2024
Petr Dufek, - hlavní ekonom Banky Creditas

DORA

Komentáře komentáře
O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB Trhy obecně nemají rády nejistotu, a ta je ve spojitosti s výsledkem parlamentní... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Americká centrální banka spoluurčuje vývoj českých hypoték Toto oživování ale bylo výrazně pomalejší než v dubnu, kdy onen převis přesáhl 2... Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
Profile picture for user Michal Skořepa
Inflace v květnu zpomalila Oproti dubnu ceny stagnovaly, jelikož cenové pohyby řady položek se vykompenzova... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler