Přejít k hlavnímu obsahu
V České republice letos pravděpodobně vznikne nejvíce obchodních společností v historii
V říjnu tohoto roku vzniklo v České republice 2 948 obchodních společností a 5 767 fyzických osob podnikatelů. Zároveň zaniklo 1 257 společností, což je nejvíce od začátku roku, a 2 918 podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby. V říjnu tak v České republice přibylo 1 691 společností a 2 849 fyzických osob podnikatelů. Podle odhadů společnosti CRIF letos podruhé v historii vznikne více než 32 tisíc nových společností, o něco více než v roce 2017 a nejvíce v historii České republiky. Počet nových podnikatelů se bude blížit hranici 60 tisíc.

Počet nově vzniklých obchodních společností (OS) se oproti minulému měsíci zvýšil a to o 707, a byl druhý nejvyšší v letošním roce. Počet zaniklých OS se zvýšil o 221 a byl nejvyšší v tomto roce. V říjnu tak v České republice přibylo o 486 společností více než v září. „Počet nově vzniklých obchodních společností v letošním roce velmi pravděpodobně opět překoná hranici 32 tisíc nových společností. Poprvé se tak přitom stalo v roce 2017, kdy vzniklo dosud nejvíce obchodních společností v historii České republiky, konkrétně 32,5 tisíce. Letos by přitom jejich počet mohl být ještě o něco vyšší,“ říká Věra Kameníčková

Počet nových fyzických osob podnikatelů se v říjnu oproti září zvýšil o 603 na 5 767. Počet začínajících fyzických osob podnikatelů tak byl druhý nejvyšší v tomto roce. Počet těch, kteří své podnikatelské oprávnění zrušili, se meziměsíčně zvýšil o 570 na 2 918, stále však byl v porovnání s předešlými měsíci tohoto roku velmi nízký. „V říjnu pokračoval trend posledních několika měsíců, během kterých se začal poměrně výrazně zvyšovat čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů. V současnosti je velmi pravděpodobné, že poprvé od roku 2012 přibude v České republice více než 12 tisíc fyzických osob podnikatelů,“ říká Věra Kameníčková. Počet nových podnikatelů by se měl v letošní roce pohybovat blízko hranice 60 tisíc.  

Počet podnikatelů roste nejrychleji na Vysočině, na Karlovarsku klesá

V říjnu začalo v České republice podnikat téměř 2x více fyzických osob než kolik jich se svým podnikáním skončilo, což je druhý nejvyšší poměr v tomto roce. Během prvních 10 měsíců připadalo na 10 končících podnikatelů 14 nových. Nejrychleji rostl v tomto ohledu počet podnikatelů na Vysočině, kde na každých 10 končících podnikatelů vzniklo 18 nových. Nejméně naopak v Karlovarském kraji, kde se počet podnikatelů dlouhodobě snižuje. Na každých 10 končících podnikatelů zde začalo podnikat pouze 8 nových.

Karlovarský kraj je také jediným krajem, ve kterém dlouhodobě stagnuje počet obchodních společností. Na každých 10 zaniklých společností zde v prvních 10 měsících roku připadlo právě 10 nových společností. Nejrychleji v tomto ohledu přibývaly společnosti na Olomoucku, kde za každých 10 zaniklých OS vzniklo 46 nových. Na Pardubicku to potom bylo 39 společností na 10 zaniklých a v Jihomoravském kraji 34.

Podnikatelé se z obchodu či ubytování a stravování stěhují do specializovanějších odvětví

I když počet podnikatelů se během prvních 10 měsíců tohoto roku zvyšoval rychleji než v předešlých letech, pokračoval trend postupné strukturální proměny jejich podnikání. Počet podnikatelů se snížil například v obchodě, kde na 10 končících připadlo 7 nových FOP, v ubytování a stravování, kde šlo o 8 nových FOP na 10 zaniklých, či v dopravě a skladování, kde činil tento poměr 9 nových FOP na 10 zaniklých. V informačních a komunikačních činnostech šlo naopak o 48 nových podnikatelů na 10 končících a v profesních, vědeckých a technických činnostech o 22 nových na 10 zaniklých.

Počet obchodních společností v žádném z hlavních odvětví neklesal, nejpomaleji rostl v obchodě (11 nových OS na 10 zaniklých) a v pronájmu nemovitostí (16 nových OS na 10 zaniklých). Nejrychleji naopak v profesních, vědeckých a technických činnostech (66 nových OS na 10 zaniklých) a v informačních a komunikačních činnostech (44 nových OS na 10 zaniklých).

 

Datum vytvoření: 04/12/2018

digweek2023

Komentáře komentáře
Zklidnění na trzích dává Fedu šanci zvýšit sazby Ještě před propuknutím aktuálních finančních turbulencí se zdálo nejpravděpodobn... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká inflace v únoru podle očekávání zpomalila V únoru dál zdražovaly zejména některé potraviny v čele se zeleninou (+12,7 %) a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Další měsíc bez intervencí I když ČNB neintervenuje, působí její kurzový „slib“ jako stabilizační faktor. D... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek