Přejít k hlavnímu obsahu
Světové akcie na šestiměsíčním maximu díky dohodě mezi USA a Mexikem
Světové akcie vzrostly v úterý nejvíce za posledních šest měsíců. Zvýšený optimismus investorů způsobuje především dohoda mezi USA a Mexikem o přepracování Severoamerické dohody o volném obchodu (známé pod zkratkou NAFTA).

Investoři se domnívají že dohoda může určitým způsobem zmírnit či odvrátit celosvětovou obchodní válku. Pondělní zprávy o dohodě mezi USA a Mexikem posunuly indexy S & P 500 a Nasdaq na nové rekordy. Později se připojily i Evropa a Asie, které následovaly Wall Street.

„Napětí v globálním obchodě byly nepochybně nejvýznamnějším zdrojem rizika v roce 2018,“ uvedl Hussein Sayed, hlavní tržní stratég ve společnosti FXTM. „Zdálo se, že dohoda mezi USA a Mexikem zvyšuje důvěru v to, že se obchodní válka blíží ke konci“ řekl. Index světového akciového indexu MSCI pokračoval v nejlepších výsledcích za více než čtyři měsíce a vzrostl o 0,15 procenta. Automobilové akcie přidaly 1,3 % vzhledem k tomu, že především němečtí výrobci automobilů spoléhají na hladký obchod mezi Mexikem a USA.

Dobrá nálada se však začíná měnit postupně v nejistotu ohledně toho, zda bude s novými podmínkami paktu tří státu souhlasit Kanada. Paul Donovan, hlavní ekonom UBS Global Wealth Management řekl, že není stoprocentní, že Kanada vstoupí do nové podoby NAFTA. Americký prezident Donald Trump hrozí, že ještě může stanovit cla na kanadská auta a požadovat další ústupky. "Pokud se Kanada nepřipojí, získání souhlasu amerického kongresu na novou podobu dohody bude těžší," řekl Donovan.

Nejtvrdší bitva v obchodní válce navíc stále probíhá s Čínou. Na dvoudenním jednání minulý týden nedošlo k žádnému průlomu, protože vstoupilo v platnost další kolo cel.

Zdroj: Reuters.com

 

Datum vytvoření: 28/08/2018

linkedin

Komentáře komentáře
ČR s třetí nejnižší inflací v rámci EU Na opačném konci spektra jsou naopak některé její členské státy: Bulharsko se po... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Nové dluhopisy pro Čechy: stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát? Z pohledu vlády dává smysl diverzifikovat investorskou základnu o tuzemské domác... Dominik Rusinko, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Dominik Rusinko
Jde o budoucnost české fiskální politiky Problém je v tom, že nynější vláda se rozhodla využít otevření příslušných zákon... Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
Profile picture for user Michal Skořepa