Přejít k hlavnímu obsahu
Stavební spoření plánuje využít pro nákup nemovitosti pětina Čechů
Pro téměř pětinu (19 %) Čechů je úvěr ze stavebního spoření jasnou volbou pro financování nemovitosti, především pak pro mladé do 26 let. Po hypotéce jde o druhou nejčastější formu financování bydlení. Třetina dotázaných (33 %) plánuje využít úspory ze stavebka jako základ pro získání hypotéky, jak ukázal průzkum finanční skupiny Wüstenrot. Stavební spoření je mezi Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem pro spoření a zhodnocování úspor.

Každý třetí Čech má sjednané stavební spoření. Napůjčováno z něho mají Češi téměř 266 miliard korun. „V porovnání s dalšími vkladovými produkty je stavební spoření stále atraktivní alternativou, což potvrzuje rostoucí zájem tuzemských střadatelů. Je ideální volbou pro vytváření úspor, a to už od dětského věku. Motivátorem k pořízení stavebka je nejen atraktivní úrok, ale i státní podpora,“ říká Jiří Procházka, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot. Jen v loňském roce bylo uzavřeno podle Asociace českých stavebních spořitelen téměř půl milionu nových smluv. 

Stavebko jako alternativa hypotéky

Aktuální průzkum Wüstenrotu ukazuje, že úvěr ze stavebního spoření jako zdroj pro financování nákupu nemovitosti plánuje využít 19 procent dotázaných.  Po hypotéce, kterou upřednostňuje téměř polovina (49 %) dotázaných, je tak stavební spoření druhým nejčastějším způsobem, jak obstarat peníze na nákup bydlení.

Častěji tuto volbu využívají mladí lidé do 26 let, a to až ve 28 procentech případů. „Tato věková skupina mívá stavební spoření sjednané od rodičů, kteří jim na něj přispívali. Zároveň jsou ve fázi, kdy mohou mít kvůli věku a nižším příjmům problém se získáním hypotéky. Je pro ně tedy přirozenou volbou kombinovat výhody úspor ze stavebního spoření společně s úvěrem a dosáhnout tak na první bydlení,“ doplňuje Procházka. Stavební spoření jako způsob financování bydlení je preferovaný také mezi lidmi se základním vzděláním (31 %).

Se stavebkem blíže k hypotéce

Třetina dotázaných plánuje využít úspory ze stavebního spoření jako základ pro hypotéku. „Se zavedením přísnějších pravidel pro získání hypotéky, narůstá význam vlastních finančních zdrojů. A právě zde hraje stavební spoření se svými parametry nezastupitelnou roli a jak je vidět, klienti si to stále více uvědomují,“ říká Procházka. Více než polovina (58 %) respondentů uvedla, že jako vlastní zdroje k hypotéce použije své úspory, zbývajících zhruba 10 procent respondentů využije například peníze od rodičů, nejčastěji pak kombinaci výše uvedených forem.

Sen o vlastním bydlení

Bydlet ve svém chce 85 procent Čechů. Pro polovinu z nich je přitom překážkou nedostatek financí a strach z finančního závazku – tito lidé se buď nechtějí poutat hypotékou, nebo na ni nedosáhnou. „Většina těchto lidí žije s obavami z finančního závazku v nájemních bytech. Jak ale ukázal náš projekt Srovnávač bydlení, celkové náklady v případě pořízení nemovitosti na hypotéku jsou ve většině regionů nižší, než výdaje za nájemné za stejné období,“ vysvětluje Procházka.

„Stavební spoření může být právě pro tuto skupinu lidí řešením pro získání základu na hypotéku nebo výraznějšího podílu na financování nemovitosti. Počet smluv na domácnost není omezen, a tak výhody tohoto typu spoření lze v rámci jedné rodiny znásobit. Pokud si například oba manželé založí stavební spoření na deset let s měsíčním příspěvkem 1 800 korun, dostanou za dobu spoření cílovou částku přesahující půl milionu korun, což už je pěkný základ pro řešení nákupu nemovitosti,“ vypočítává Procházka.

 

Datum vytvoření: 13/08/2019

zbraslav golf

komentáře
ČNB zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték na předpandemickou úroveň ČNB dnes rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Snížila tak limit L... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Co čekat od koruny po zasedání ČNB? Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jedn... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
nepřehlédněte