Přejít k hlavnímu obsahu
Rok 2017 bude obdobím amerického růstu
Dominic Rossi, globální CIO pro oblast akcií ve Fidelity International se domnívá, že jednoznačně nejlepším akciovým trhem v příštím roce budou Spojené státy. Společnost Fidelity International zde předpovídá růst zisků ve výši 11,2 % a návratnost vlastního kapitálu ve výši 16,2 %. Vůdčí postavení budou v roce 2017 i nadále zaujímat vyspělé trhy, zejména evropské, oproti rozvíjejícím se trhům.

Investoři by se podle Rossiho měli v roce 2017 zaměřit na následující tři klíčová témata:

  1. Amerika na prvním místě

„Zatímco Trumpovo vítězství ve volbách bylo pro mnohé, včetně mě, překvapením, tržní reakce byla v zásadě racionální. Ať je Trump jako člověk jakýkoli, v roli prezidenta bude usilovat zejména o růst,” myslí si Dominic Rossi, Global CIO, Equities, Fidelity International. Na základě proprietárních základních modelů fundamentálních zisků pro jednotlivé akcie, předpovídá Fidelity International v roce 2017 agregátní růst amerických zisků ve výši 11,2 % a návratnost vlastního kapitálu (ROE) ve výši 16,2 % (viz graf). Snížení daňové sazby pro právnické osoby, a to i z 35 % na 25 % namísto imaginárních 15 %, které byly navrhovány před volbami, by zisky zvýšilo o 10 % a z USA by učinilo jednoznačně nejlepší akciový trh pro růst zisků i návratnost vlastního kapitálu. K tomu je navíc nutné přičíst skutečnost, že podle rozvah společností indexu S&P500 disponují americké firmy více než bilionem dolarů v offshore lokalitách. Uvolnění této hotovosti by podpořilo fúze a akvizice, kapitálové výdaje a v ještě lepším případě i výnosy pro akcionáře prostřednictvím dividend a zpětných odkupů.

  1. Vítězství vyspělého světa nad rozvíjejícími se trhy

„Výhled ostatních vyspělých akciových trhů vychází ze skutečností, že globální ekonomický růst bude těžit ze silnější americké ekonomiky,“ pokračuje Rossi. Stojíme na počátku nového vzestupu aktivity a vyspělé trhy mají prostor k využití globálního růstu, přičemž hlavní hrozbou, s níž je nutné se v průběhu času vypořádat, je protekcionismus. Těžit z tohoto pozitivního růstového prostředí budou evropské trhy. V souvislosti s nadcházejícími volbami ve Francii, v Holandsku a v Německu se však můžeme dočkat také politicky motivované volatility. V Evropě omezuje Pakt o stabilitě a růstu příležitost pro smysluplnější fiskální expanzi a země, které k ní možnosti mají, například Německo, pak nejsou příliš ochotné vzdát se před volbami vyrovnaného rozpočtu.

  1. Finančnictví, farmaceutický průmysl a technologie čeká prosperita

Pokud jde o akciové sektory, domnívá se D. Rossi, že farmaceutický průmysl i finančnictví budou za vlády republikánské administrativy těžit z příznivějšího regulačního prostředí. Na finančnictví a akcie související s reálnými aktivy bude mít pozitivní dopad možný reflační scénář v podobě kombinace silnějšího růstu, vyšší inflace a vyšších úrokových sazeb.

Před americkými prezidentskými volbami oslabily farmaceutické tituly kvůli obavám z vítězství Hillary Clintonové a následného možného omezení cen. U Trumpovy administrativy se naopak očekává mírnější regulační postoj. Zdravotnické tituly preferuje Fidelity International dlouhodobě díky atraktivním ziskům a dividendám, a to v kontextu strukturální poptávky. I nadále jsme svědky mimořádných inovací, které vedou k vývoji nových léků a léčebných postupů, zejména v onkologii, imunoterapii a viroterapii.

Hodnotu nadále spatřují odborníci Fidelity International také u technologických titulů – ty nejlepší podniky jsou schopny udržet atraktivní růst zisků prostřednictvím inovací v rámci obchodních modelů, provozu, logistiky nebo nabídky koncovým zákazníkům. I přesto je však nutný selektivní přístup.

Datum vytvoření: 07/12/2016

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek