Tržby za prodej, opravy a údržbu aut po březnovém poklesu tentokrát do celkového výsledky přispěly kladně (+0,7 %). Registrace nových automobilů v dubnu sice poklesly, nicméně ve srovnání s předchozími měsíci již ne tak výrazně. Vlivem Velikonoc si meziročně významný nárůst připsaly prodejci potravinářského zboží, kteří prodali o 10,4 % více. Nejrychleji rostly tržby z prodeje počítačových a komunikačních zařízení, které se zvýšily meziročně o více než 15 %. K mírnému poklesu došlo v prodejích oděvů a obuvi.
Po sezónním očištění došlo v letošních prvních letošních čtyřech měsících k mírnému zrychlení celkových maloobchodních tržeb oproti závěru loňského roku, což by mohlo pozitivně ovlivnit i spotřebu domácností. To se již pozitivně projevilo na celkovém výkonu ekonomiky v tomto období, kdy jeden z hlavních příspěvků zaznamenala právě spotřeba domácností.
I v následujících měsících odhadujeme, že si maloobchodní tržby udrží silnou dynamiku. Spotřebitelská důvěra se i přes poklesy v posledním období stále pohybuje na poměrně vysokých hodnotách. Spolu s tím bude napjatá situace na trhu práce nadále působit na rychlý růst mezd, což potvrdila i data o zvýšení nominálních mezd za první čtvrtletí, které dosáhlo překvapivých 7,4 %.
Spotřebitelé tedy i nadále budou mít dost peněz na utrácení. Nicméně předpokládané zpomalování ekonomického růstu způsobí, že i mzdová dynamika bude letos přece jen slabší oproti loňskému roku. Vlivem těchto skutečností očekáváme, že celkové maloobchodní tržby by v průměru v letošním roce měly vzrůst o 2,2 %, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet lehce nad 4 %.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank