Přejít k hlavnímu obsahu
Evropská centrální banka je ve vyčkávacím módu
ECB na dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,00 % (refinanční sazba) a -0,40 % (depozitní sazba). ECB nadále očekává, že do konce letošního roku se úrokové sazby nezmění. Nic jiného se ani nečekalo.

Hlavní vzkaz dnešního zasedání bylo zopakování, že ECB je připravena použít všechny nástroje k tomu, aby bylo dosaženo cílů ECB. ECB oznámila, že detaily k připravovaným dodávkám dlouhodobé likvidity pro banky (TLTRO III) budou oznámeny na některém z dalších zasedání. Stejně tak později bude analyzována možnost opatření na zmírnění negativního vlivu záporných úrokových sazeb na některé instituce.

Šéf ECB Mario Draghi zopakoval, že rizika (pro ekonomický růst a inflaci) zůstávají nakloněna směrem dolů. Draghi na tiskové konferenci mimo jiné reagoval na dotaz k rizikům obchodních válek v kontextu s posledními návrhy ohledně uvalení cel na výrobky z EU. Zde připomněl značný rozdíl mezi slovy a činy, ale také fakt, že podobné nápady i na úrovni slov mají negativní dopad na důvěru podniků a potažmo ekonomický růst.

Draghi zopakoval, že hospodářský růst v eurozóně je podporován lepšícím se trhem práce, rostoucími mzdami, příznivými podmínkami financování a rostoucí, ale pomalejší zahraniční poptávkou. Rizika pro růst leží ve výrobním sektoru a samozřejmě jsou tu evergreeny jako obchodní války a brexit.

Dnešní zasedání ECB mnoho nového tedy nepřineslo. Důležité je ujištění, že ECB má rozvázané ruce k použití všech nástrojů, aby dodržela svůj mandát. Růst úrokových sazeb v horizontu jednoho roku je velmi nepravděpodobný.

Finanční trh zřejmě čekal trochu více a euro na zasedání reagovalo oslabením proti dolaru o 0,4 % na EUR/USD 1,1235. Reakce akciového trhu byla zanedbatelná, nicméně v průběhu dne evropský STOXX Europe 600 zpevnil o 0,3 %. Pro finanční trh bude dnes důležité zveřejnění zápisu z minulého zasedání Fedu. Nicméně hlavním tématem dneška je mimořádný summit EU k brexitu.

 

Datum vytvoření: 10/04/2019

 

linkedin

komentáře
Měnové války naruby Palebná síla SNB je opravdu obrovská - disponuje téměř jedním biliónem eur deviz... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Aleš Michl novým guvernérem ČNB - začíná „holubičí rotace“? Jmenování Aleše Michla signalizuje, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neu... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Česká ekonomika před invazí ještě rostla, na brzdu šlápne v průběhu jara a léta V Česku nás v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte