Přejít k hlavnímu obsahu
ČNB vykázala za loňský rok účetní ztrátu 37,7 miliardy korun
ČNB vykázala za loňský rok účetní ztrátu 37,7 miliardy korun. Kumulovaná ztráta z předchozích let se tak prohloubila na 75,3 miliardy korun, vyplývá z účetní závěrky a zprávy o výsledku hospodaření, které schválila bankovní rada ČNB. Hospodářský výsledek za rok 2021 byl nejvíce ovlivněn kurzovými ztrátami plynoucími z posílení kurzu koruny v závěru roku.
čnb

Domácí měna prošla zejména v první polovině roku 2021 několika výkyvy. Přestože byl jejich rozsah oproti předcházejícímu roku podstatně menší, v závěru roku koruna výrazně posílila vůči všem rezervním měnám. Rychlý růst úrokových sazeb ČNB zejména od září 2021 zvýšil atraktivitu  investic do koruny, která se promítla do silnějšího kurzu. Výslednou podobu kurzových rozdílů v účetnictví ČNB ovlivňuje umístění devizových rezerv do jednotlivých měn a vývoj kurzu koruny vůči těmto jednotlivým měnám, který byl v roce 2021 smíšený. Rozhodující tak bylo posílení koruny vůči euru, ve kterém je investována největší část devizových rezerv. Za celý rok 2021 ČNB zaúčtovala kurzovou ztrátu ve výši 91 miliard korun oproti kladnému příspěvku kurzových rozdílů v roce 2020 ve výši 8 miliard korun.

Rozsah a povaha výsledného příspěvku jednotlivých investičních instrumentů devizových rezerv byly určeny vývojem na zahraničních finančních trzích. Nejvýnosnější částí devizových rezerv se stalo akciové portfolio, které přispělo rekordním výnosem ve výši 111 miliard korun. Dluhopisová portfolia zaznamenala naopak souhrnnou ztrátu pramenící z poklesu jejich tržní ceny. Kladný příspěvek výnosu devizových rezerv k loňskému hospodářskému výsledku činil 80 miliard korun.

Vzhledem k dlouhodobým uzavírkám a útlumu domácí a zahraniční ekonomiky v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 zůstávaly po převážnou část prvního pololetí roku 2021 domácí měnové podmínky uvolněné. V reakci na sílící cenové tlaky z domova i zahraničí přistoupila ČNB od poloviny roku k postupnému zvyšování hlavní úrokové sazby ČNB celkem o 3,5 procentního bodu. To prohloubilo nákladnost měnových operací ČNB, které její hospodaření zatížily úrokovými náklady vyplacenými obchodním bankám ve výši 24 miliard korun.

Absence finančních rezerv ČNB a neuhrazené ztráty z minulosti neumožnily účetní ztrátu za rok 2021 okamžitě uhradit. Ta proto zůstává v rozvaze ČNB a bude uhrazena z jejích budoucích zisků. ČNB zveřejní Roční zprávu o výsledku hospodaření za rok 2021 a účetní závěrku za rok 2021 do konce března 2022 poté, co je doručí do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Zdroj: ČNB

Datum vytvoření: 24/03/2022

VSFS

Komentáře komentáře
ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny, ČNB ji asi následovat nebude ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem. Holubičí obrat v b... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB přešlapuje na místě, dalšímu růstu sazeb se nevyhne Inflace se v červnu pohybovala více než dva procentní body nad jarní prognózou a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce l... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek