Přejít k hlavnímu obsahu
ČNB přestane úročit povinné minimální rezervy
Bankovní rada ČNB rozhodla, že od 5. října zruší úročení povinných minimálních rezerv. České banky oznamují, že se krok dotkne jejich hospodaření a sníží jim zisky.
czech national bank

ČNB tak činí s cílem snížit náklady na měnovou politiku. Evropská centrální banka (ECB) přistoupila k obdobnému řešení letos v červenci.

Banky mají povinnost držet na účtech v ČNB určitou část svých primárních závazků (vkladů nebankovních subjektů), a to konkrétně ve výši 2 %.

Komerční banka ihned po oznámení uvedla, že očekává významný dopad do svých výsledků. Obdobně se vyjádřila i Moneta Money Bank. Obě banky také zaznamenaly propad svých akcií na pražské burze, a to o více než 2 %.

Výše povinných minimálních rezerv pro aktuální období činila pro Komerční banku zhruba 19,6 miliardy korun. Podle instituce bude mít zrušení úročení povinných minimálních rezerv za následek pokles úrokového výnosu skupiny KB o 115 milionů korun měsíčně.

Moneta odhadla, že změna sníží její úrokové výnosy o zhruba 120 milionů korun v roce 2023 a 450 milionů korun v roce 2024.

Datum vytvoření: 11/09/2023

linkedin

Komentáře komentáře
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Dubnové ceny výrobců zklidnily obavy ze zrychlení inflace Ceny služeb také meziměsíčně mírně rostly, stejně jako v minulém měsíci byl však... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler