Již třetí měsíc v řadě se zvýšily i ceny pohonných hmot, což odráželo postupně rostoucí ceny ropy na globálních trzích. I přes mírné zvolnění se i nadále udržoval rychlý růst cen služeb. K další úpravě cen elektřiny přistoupili v květnu někteří menší dodavatelé. Ceny alkoholických nápojů opět vzrostly a kompenzovaly dubnový propad.
Květnová inflace se tak i nadále pohybuje výrazně v horní polovině pásma inflačního cíle centrální banky a už třináctý měsíc nad jeho středem. Zároveň se nachází o dvě desetiny nad prognózou ČNB. Ceny zboží vzrostly meziročně v květnu o 2,6 %, ceny služeb se zvýšily o 3,4 %. Zejména v jejich dynamice se odrážejí inflační tlaky z domácí ekonomiky, tedy rychlý růst mezd a dostatek disponibilních prostředků v kapsách spotřebitelů. ČNB na tento vývoj reagovala zvyšováním úrokových sazeb celkem pětkrát v loňském roce a naposledy na počátku letošního května. Naopak ceny zboží bez zahrnutí potravin a pohonných hmot rostou jen nepatrně. Jejich vývoj je ovlivněn utlumeným cenovým růstem v zahraničí při zhruba stagnaci kurzu koruny.
Ve zbytku letošního roku analytici Raiffeisenbank očekávajá, že inflace bude postupně dále zpomalovat a shora se přibližovat k dvouprocentnímu cíli centrální banky. Její sestup k nižším hodnotám bude ovlivněn zpomalující inflací v zahraničí, nižším růstem HDP i mezd i vlivem působení přísnější měnové politiky. V průměru za celý letošní rok odhadujeme růst spotřebitelských cen na úrovni 2,5 %. Dnešní vyšší inflace by nicméně neměla změnit vyčkávací strategii centrální banky. Ve zbytku letošního roku čekáváme stabilitu úrokových sazeb.
Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank