Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika duben – hypotéky a spotřebitelské úvěry v centru dění
Celková bilanční suma bankovního sektoru dosáhla ke konci dubna hodnoty 10 571 miliard korun, což znamená nárůst meziměsíčně o 0,3 % a v meziročním srovnání o 7,5 %. Dubnový růst táhly vklady a úvěry u centrálních bank (+30 miliard korun m/m) a dluhové cenné papíry v držení bank (+18 miliard korun m/m). Obchody s klienty vzrostly jen velmi mírně (+8 miliard korun m/m).
data

Celkové vklady během dubna vzrostly o 0,8 % na konečných 7 251 miliard korun. Meziroční tempo růstu mírně zpomalilo, přesto zůstává poměrně vysoko na 8,4 %.
S postupným snižováním úrokových sazeb na vkladových účtech dochází k návratu vyššího tempa růstu netermínovaných vkladů (+1,8 % m/m), zatímco termínované vklady pomalu ztrácejí na zajímavosti (-0,7 % m/m).

Firemní sektor reaguje na změny úročení mnohem citlivěji, proto je u firemních vkladů jasně zřetelné zpomalení tempa růstu. V loňském dubnu rostly firemní vklady o 10,4 % r/r, zatímco letošní meziroční tempo dosahuje 5,6 %. Obyvatelstvo zatím pokračuje v úsporném režimu. Meziroční tempo růstu vkladů zrychlilo z loňských 5,7 % na letošních 8,6 %. I zde je ovšem jednoznačný přesun k vkladům na požádání.

Celkový objem úvěrů se sice v dubnu mírně zvýšil o 0,2 % na konečných 4 436 miliard korun, v meziročním srovnání však tempo růstu znatelně zpomaluje, a to z březnových
7,5 % na aktuálních 6,3 %. Nová produkce firemních úvěrů zatím kopíruje vývoj v roce předchozím. Letošní objem čistě nových úvěrů dosáhl hodnoty 159,9 miliardy korun, a to je jen o 0,3 % více než vloni. V souvislosti s vývojem tržních úrokových sazeb dochází k oživení poptávky po korunových úvěrech. Jejich produkce je letos vyšší o 2,8 % ve srovnání s loňským rokem, zatímco nové firemní úvěry poskytnuté v eurech oproti loňsku ztrácejí 2,1 %.

Trend výrazného oživení poptávky můžeme sledovat v segmentu hypotečních úvěrů. Pokles průměrné úrokové sazby čistě nových hypoték z loňské dubnové hodnoty 5,98 % na letošních 5,19 % razantně podpořil poptávku po úvěrech, kterých tak bylo letos poskytnuto o 56 % více než vloni. Spotřebitelské úvěry pokračují v krasojízdě a každý měsíc letošního roku znamená nový rekord v objemu nově čerpaných úvěrů. V souhrnu jich letos bylo poskytnuto již o 38 % více než vloni, a to jsme již tenkrát hovořili o mimořádně stabilní poptávce po spotřebitelských úvěrech. Je však třeba zmínit, že s rostoucím zadlužováním domácností roste i podíl úvěrů v potížích se splácením, i když zatím se nejedná o významnou zátěž pro kvalitu úvěrového portfolia bankovního trhu. 

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 31/05/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Červencová důvěra poklesla jak u domácností, tak podnikatelů Citelný pokles v průmyslu následuje po červnovém růstu a hlavní příčinou je trad... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Česká inflace – devátá nejnižší v EU Inflace je v ČR už na normálních úrovních, avšak nelze zapomínat na fakt, že inf... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Týden ve znamení pauzírující ECB V tuzemsku inflace překvapila trh, analytiky i centrální banku ještě razantněji.... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko