Přejít k hlavnímu obsahu
Soběstačné domy z letošního ročníku architektonické soutěže Český ostrovní dům
Představte si svět, kde naše domy vyrábí celoročně tolik energie, že nejen pokryjí svoji spotřebu, ale ještě svými přebytky lokálně pomáhají okolním budovám a elektrickou síť používají jen jako záložní zdroj. Zároveň minimalizují spotřebu pitné vody a bez toho, aby snižovaly běžný životní standard, maximálně využívají vodu dešťovou.

Toto a mnohem více bylo tématem studentské architektonické soutěže Český ostrovní dům, která už zná vítězné projekty. Již druhý ročník soutěže oslovil během workshopů více než 350 studentů architektury a stavitelství, a nakonec přinesl dvacet propracovaných konceptů hospodárných rodinných domů. Porota z nich nakonec vybrala šest nejlepších, díky nimž vypadá budoucnost bydlení o poznání pozitivněji.


Za vítězným projektem soutěže Český ostrovní dům 2017 stojí tým složený z Kristýny Ulrychové, Josefa Konečného a Matouše Juráně.

Soutěž Český ostrovní dům

Letošním vítězem se po několikaměsíční práci na svém projektu stal tým Kristýny Ulrychové, Josefa Konečného a Matouše Juráně, studentů Fakulty stavební ČVUT v Praze. Jejich vize šetrněji fungujícího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu zaujala porotu nejen svou podobou, ale především chytře vymyšleným systémem fotovoltaických panelů v kombinaci s domácím bateriovým úložištěm. „Žádný ze soutěžních projektů nelze brát jako hotovou věc, jedná se vždy o soubor nápadů a možných řešení, což by se pro realizaci muselo výrazně dopracovat. Pro nás je důležité to, co se studenti cestou naučí a co se veřejnost dozví. I proto jsou veškeré projekty v plné podobě ke stažení na webových stránkách soutěže,“ uvádí odborná vedoucí Českého ostrovního domu Ing. arch. Jana Hořická.


Čtvrté místo v soutěži Český ostrovní dům 2017 získal projektů autorů Petra Hory, Martina Valáška a Jana Maška.

Odborná porota studentské soutěže Český ostrovní dům kombinuje špičkové experty v oblasti architektury a technologie s prakticky smýšlejícími laiky. Hlavními postavami jsou Ing. arch. Jana Hořická (FS ČVUT), Akad. arch. Aleš Brotánek (AB Ateliér), Ing. Štěpán Mančík (UCEEB) nebo specialista na energetické systémy Michal Klečka (GWL Power). Soutěž probíhá ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze, Fakultou architektury VUT v Brně a VŠTE v Českých Budějovicích. Oficiální záštitu nad soutěží poskytlo mimo jiné i Ministerstvo životního prostředí, Sekce pro vědu a výzkum vlády ČR nebo Centrum pasivního domu. Za své snažení Český ostrovní dům získal prestižní Ocenění za udržitelnost a společenský přínos od Asociace společenské odpovědnosti a Centra OSN v Praze.

Vítězný tým při prezentaci porotě ve finále soutěže Český ostrovní dům 2017. Foto: Karolína Dostálová

O projektu Český ostrovní dům

Projekt Český ostrovní dům vznikl v únoru roku 2016 s cílem urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby. Jeho hlavní aktivitou je právě stejnojmenná každoroční studentská architektonická soutěž zaměřená na témata zdrojové soběstačnosti budov. „Elektřina se stále ve velkém vyrábí z uhlí, zažíváme nevídaná období sucha, k tomu všemu skokově roste globální populace. Je proto rozumné a racionální pátrat po lepších možnostech provozu našich budov. Tomuto procesu se snažíme napomáhat tím, že propojujeme mladou generaci architektů a stavařů s inovátory z praxe,“ říká autor projektu Český ostrovní dům Pavel Podruh. Projekt proto intenzivně spolupracuje s evropským lídrem na poli lithium-železo baterií a solárních technologií, jedním z hlavních partnerů, českou firmou GWL Power, tvůrcem řídících hardware a software řešení společností Teco, lídrem na trhu vodního hospodářství Envi-Pur, energetickou společností E.ON či s mladou dynamickou firmou WAFE, která se zabývá vzduchotechnikou. Dalším hlavním partnerem je pak Hypoteční banka. „Projekt podporující ekologickou udržitelnost v bydlení dosaženou propojením myšlenek nadějných studentů a zkušeností odborníků na různé technologie je nám velmi blízký. Proto jsme se rozhodli ho podpořit,“ říká mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.


Třetí místo v soutěži Český ostrovní dům 2017 získal projektů autorů Nikolety Slovákové a Tomáše Vaněčka.

„Do projektu Český ostrovní dům zapojení studenti jeho prostřednictvím vlastně přináší výzvu našim velmi pečlivě vybraným odborným partnerům. Přinejmenším vítězné projekty už ukázaly, že chemie mezi nimi funguje, a výsledky jejich spolupráce jsou pro všechny osvěžující a užitečné,“ uvažuje Pavel Podruh, který věří, že soutěžní studentské koncepty budou inspirovat širokou veřejnost a zažehnou tak diskuzi o budoucnosti staveb a bydlení obecně.

Další velký projekt Český ostrovní dům čeká v příštím roce. Na jihu Čech by totiž měla být zahájena výstavba dvou prototypních takzvaně ostrovních domů, tedy budov, které budou zcela nezávislé na inženýrských sítích. Kromě jiného budou sloužit jako veřejně přístupná laboratoř nápadů.

Datum vytvoření: 16/08/2017
-- Redakce

linkedin

Komentáře komentáře
Úspěšné mistrovství světa – může pomoci ekonomickému oživení? Předpokládáme, že samotný šampionát „velkými čísly“ výrazněji nepohne. Podle odh... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák