Přejít k hlavnímu obsahu
Nezaměstnanost nadále klesá zásluhou sezónních prací
Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let se v květnu dále snížil na 2,6 %. Jedná se o historicky nejnižší hodnotu, která byla na tuzemském trhu práce naměřena současnou metodikou.

Počet dosažitelných nezaměstnaných se snížil o 8 681 na 179 740. Celkový počet nezaměstnaných činil 200 675, tj. o 9 153 méně než v předchozím měsíci. Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,57 uchazeče, což je historicky nejnižší zaznamenaná hodnota. Počet volných míst stále výrazně převyšuje počet uchazečů. Situace na trhu práce je tak i nadále velmi utažená.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v Karviné (6,8 %) či v Mostě (5,2 %). Největší počet uchazečů na jedno pracovní místo vykázala Karviná (5,2) a Jeseníku (3,2). Pracovních míst bylo nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.

Za dalším poklesem nezaměstnanosti můžeme hledat především sezónní práce, které nyní běží na plné obrátky. Největší poptávka je tradičně ze zpracovatelského průmyslu, a to k obsluze strojů. Zároveň na trhu chybí řemeslníci a opraváři či pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Přestože nezaměstnanost nadále klesá, z průmyslu již od ledna hlásí pokles zaměstnanosti. Přesto v tomto odvětví shání více než 70 tis. pracovníků, v dubnu však toto číslo nepatrně pokleslo.

Dlouhodobě ubývá nezaměstnaných napříč vzdělanostním spektrem, jejich počet od roku 2015 klesl na polovinu. Jedinou výjimku tvoří nezaměstnaní lidé bez vzdělání, kterých je naopak dvojnásobek. Zároveň se zvyšuje průměrný věk nezaměstnaného člověka. Ten je vyšší zhruba o dva roky v porovnání s rokem 2015. Dříve bylo průměrnému nezaměstnanému 41 let, nyní je to už 43 let. Za zvýšením můžeme hledat především demografické vlivy.

Nezaměstnanost dosáhla v prvních pěti měsících tohoto roku extrémně nízkých hodnot. Pozdější fáze hospodářského cyklu se do výsledku nezaměstnanosti stále ještě nezačala propisovat. Náš původní odhad průměrné letošní nezaměstnanosti 3,3 % jsme proto snížili
na 3,1 %. Nezaměstnanost v České republice by tak měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Utaženému trhu práce se uleví až se začátkem prázdnin, kdy na něj vstoupí noví absolventi. Nedostatek pracovníků bude i nadále vyvíjet tlak na růst mezd, které si i v letošním roce udrží svižnou dynamiku lehce pod 7 %, o čemž nás přesvědčil výsledek za první čtvrtletí, kdy průměrná nominální mzda vzrostla o 7,4 %. Růst mezd se tedy i v nejbližším období udrží na vysokých hodnotách, přestože růst ekonomiky již zpomaluje.

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 10/06/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Úspěšné mistrovství světa – může pomoci ekonomickému oživení? Předpokládáme, že samotný šampionát „velkými čísly“ výrazněji nepohne. Podle odh... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák