Přejít k hlavnímu obsahu
Klíčem k udržitelnosti ekonomického rozvoje v regionu CEE jsou inovace
Evropa stojí před otázkou, jak i nadále udržet svůj ekonomický růst. Právě těmito slovy uvedl již pátý ročník konference Tatra Summit Investment Forum, která se pořádala na konci října v Bratislavě, president Evropské investiční banky Werner Hoyer.

„Evropa se momentálně nenachází v dobré kondici, populace stárne a je třeba nají takové východisko, které bude jak dlouhodobě udržitelné. Řešením mohou být právě inovace realizované skrze kvalitní projekty,“ řekl ve své řeči Werner Hoyer. Inovaci však dle jeho slov nevnímá jakožto konečný produkt, ale konstantní proces.

Ten je realizován skrze investice, které byly stěžejním tématem konference, společně s tématy digitální ekonomiky a efektivního využití energetických zdrojů. „Nové technologie změnily náš způsob práce a životní styl. Digitální ekonomika je součástí našich životů a nemůžeme ji přehlížet. Je třeba nové technologie vhodně implementovat a právě v této oblasti hraje velmi důležitou roli stát, který by měl přijít s atraktivními projekty,“ řekl Peter Pellegrini, místopředseda Národní rady Slovenské republiky.

Řečníci úvodního panelu se pak shodli na tom, že stabilní ekonomické prostředí a jasně vymezená regulace jsou zcela klíčové pro další inovace v oblasti střední a východní Evropy. CEO Raiffeisenbank International Karl Sevelda pak dodal, že podporovat inovace není ale úlohou bank. „Banky dnes mají nadbytek likvidity, to je pravda. Na druhou stranu musíme být maximálně obezřetní, abychom dodržely legislativní požadavky. Nové start-up projekty, které bohužel často zkrachují, jsou pro nás velmi rizikovou investicí,“ upozornil Karl Sevelda.

Konference byla rozdělena do čtyř okruhů, které paralelně probíhaly v různých místnostech hotelu Crowne Plaza. Byly jimi Energie a transport, Digitální agenda, Financování a PPP (Public Private Partnership) a Penzijní fondy.  Právě využití veřejných peněz, které jsou uloženy v penzijních a investičních fondech pro financování inovativních projektů v oblasti infrastruktury bylo horkým tématem a také zajímavým podnětem pro další diskusi. V případě, že se za tyto projekty postaví stát, jsou daleko bezpečnější, než je tomu u nově vznikajících start-upů.

I ty je ale třeba podporovat. Města či kraje mohou uspořádat například hackathon, jako se tomu stalo v Dubrovníku a následně mohu s minimálními náklady vzniknout zajímavé projekty, které usnadní život obyvatelům. Právě v Dubrovníku jsou již dnes k vidění autobusové zastávky poháněné solární energií a konektory na elektriku, automatická detekce parkovacích míst, která spolupracuje s mobilními telefony a spousta dalších nových technologií, uvedených do každodenního života tamních občanů.

Podle generálního ředitele Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko, Miroslava Lukeše, představují chytré technologie úsměv a radost. Je třeba je vhodně implementovat do již existující infrastruktury a za pomocí dialogu najít vhodná a dlouhodobě udržitelná řešení. právě to je úkolem měst či krajů, aby vytvořily komunikační platformu, kde mohou otevřeně komunikovat jak s investory tak i samotnými občany.

Na letošním Tatra Summitu bylo více než 100 panelistů z řad opinion leaderů z různých segmentů. Třetina z nich byli delegáti z ministerstev a evropských institucí, 31 procent bylo zástupců z řad soukromých firem, 29 procent ze z oblasti výzkumu a univerzit a 7 procent novináři a ostatní. Tatra Summit Investment Forum pořádá organizace GLOBSEC.

 

Datum vytvoření: 01/11/2016
-- Redakce

 

linkedin

Komentáře komentáře
ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny, ČNB ji asi následovat nebude ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem. Holubičí obrat v b... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB přešlapuje na místě, dalšímu růstu sazeb se nevyhne Inflace se v červnu pohybovala více než dva procentní body nad jarní prognózou a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce l... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek