Přejít k hlavnímu obsahu
Česká ekonomika roste, v dobré kondici ale není
Růst české ekonomiky není tak úžasný, jak se všude tvrdí. Podle hlavní ekonomky Raiffaisenbank Heleny Horské není situace Česka vůbec dobrá, právě naopak. Ačkoliv HDP meziročně roste poměrně vysokým tempem ve srovnání s jinými zeměmi EU, růst životní úrovně zpomaluje a zaostává za ostatními členy Visegrádské čtyřky.

Problémem je, že model založený na přílivu zahraničních investic se již vyčerpal. A teď je třeba, aby se začala zvyšovat v českých firmách produktivita práce,. „V západních zemích jsme stále považováni za pouze za výrobce součástek, nikoliv dodavatele kompletních řešení. To do budoucna rozhodně nestačí,“ řekla Helena Horská.

Podle Horské patří mezi hlavní problémy českých podnikatelů právě neschopnost prodat kompletní řešení. „Podnikatelé jsou mnohdy spokojeni s tím, že mohou dodávat pouze součástky a víc je nezajímá. Dále pak také chybí nástupci do firem. Generace stárnou a mnohdy dochází k prodeji firmy do zahraničí. V neposlední řadě mezi českými firmami není dostatečné know-how, jak kompletní řešení prodat prodat. A právě to se musí změnit,“ dodává Helena Horská.

Horská s touto myšlenkou reagovala na návrh vlády zvýšit minimální mzdu 11 tisíc korun. Podle ní se jedná o zcela nelogický krok tlačit na růst mezd zezdola, jelikož problém je zakopaný právě úplně jinde – v nízké produktivitě práce. A došlo také na kritiku ČNB.  Podle horské kurzový závazek, který ČNB drží, pouze podporuje nechuť podnikatelů inovovat a zvyšovat produktivitu. „Existuje nejeden případ, kdy podnikatel zavřel neprofitabilní výrobu a po zavedení kurzového závazku ji opět otevřel. To rozhodně není moc motivační,“ uzavřela svůj komentář Horská.

Jaký bude mít dopad na ekonomiku Brexit?

Po bouřlivých reakcích na trzích na nečekané rozhodnutí britského lidu, přichází již pozvolné uklidnění. Bez reakcí však Brexit nebude, centrální banky si totiž ve většině svých rozhodnutí vzaly čas na rozmyšlenou. Podle prognózy Raiffaisenbank by se měl další růst úrokových sazeb ze strany Fedu odsunout až na konec tonec tohoto roku, stejně tak ECB pravděpodobně odloží konec svého kvantitativního uvolňování až na druhou polovinu 2017 a růst úrokových sazeb by mol nastat až v roce 2018.

Co se České republiky týče, růst HDP očekávají analytici Raiffaisenbank v tomto roce 2,3 % a v příštím 2,7 %. Také inflace by v prvním kvartále 2017 mohla dosáhnout svého 2% cíle. Ukončení kurzového závazku je pak očekáváno až v druhé poloviny 2017 a růst úrokových sazeb stejně, jako v případě ECB, do roku 2018.

Datum vytvoření: 03/08/2016

 

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB se líbí silná koruna a na nižší sazby si budou muset trhy počkat Podle našeho očekávání ČNB zlepšila prognózu HDP na tento rok a očekává nyní pod... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB končí rok 2022 se ztrátou 412 miliard korun Za negativním výsledkem roku 2022 stojí kombinace silnější koruny, dvouciferného... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Listopad bez intervencí ČNB Pro trh zůstává nicméně podstatné, že je ČNB připravena v případě potřeby interv... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek