Přejít k hlavnímu obsahu
Češi chtějí stáří prožít aktivně a žít ve svém
Zástupci sendvičové generace Čechů počítají s tím, že ve stáří budou soběstační. Hned 60 % lidí ve věku 35-55 let by totiž rádo zůstalo ve svém stávajícím bytě či domě. K dětem se na důchod nechce stěhovat téměř nikdo. Možná i proto polovina dotazovaných podniká kroky k tomu, aby důchod prožila aktivně. Odborníci se však shodují, že s přípravou na stáří začínáme pozdě.

Mezi nejčastější opatření, která podnikáme, abychom se na aktivní stáří připravili, patří spoření, omezení kouření, pravidelné návštěvy lékaře a budování dobrých vztahů v rodině. Stres a alkohol omezit neumíme. Vyplývá to z rozsáhlého dotazníkového šetření ČSOB na vzorku 1500 respondentů.

Na aktivní stáří spoříme pozdě a málo

Většina lidí tuší, že jejich životní úroveň v penzi bude klesat, 70 % se domnívá, že k aktivnímu stáří jim důchod nebude stačit. I proto si celé dvě třetiny respondentů ve věku 35 -55 let spoří do penzijních fondů. „Číslo je to zdánlivě vysoké, ale z průzkumu špatně vychází ty nejohroženější skupiny budoucích seniorů, tedy nízkopříjmoví lidé s nižším vzděláním. Znamená to, že v budoucnu zde může být nezanedbatelná skupina lidí, kteří budou na hranici chudoby. Ostatní příjmové skupiny si sice spoří, ale krátce a malé částky,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB. Dodává, že průměrně lidé spoří pouze osm let částku 651 Kč měsíčně. „Ideální je spořit minimálně 1 000Kč měsíčně už od 25 let,“ uzavírá Hutla. Zajímavou formu zajištění na stáří zvolilo v průzkumu 24 % respondentů. Odpověděli, že investují do svých dětí, aby se o ně postaraly.

V důchodu se stěhovat nechceme

Češi mají poměrně jasno v tom, kde a s kým chtějí žít, až zestárnou. Téměř 60 % respondentů by rádo zůstalo ve svém stávajícím bytě či domě. Ochotu přestěhovat se do menšího vyjádřilo jen 14 % lidí. Pouhé 3 % se plánují přestěhovat do domu s pečovatelskou službou. A u vlastních dětí nechce žít skoro nikdo (1 %). „Potvrzuje to naši zkušenost, že lidé většinou nechtějí být ve stáří na obtíž, nejméně vlastním dětem. Jenže představa, že budou moci žít beze změn až do smrti ve vlastním bytě a se vším si poradí sami, je málo pravděpodobná. Sice se prodlužuje délka dožití, ale nikoli délka stáří ve zdraví. Snažíme se tedy seniorům a pečujícím poskytovat veškeré informace o stárnutí a rady, jak si říci o pomoc a pomoc také přijmout. K tomu slouží portál Neztratitsevestari.cz, který vznikl i díky podpoře ČSOB,“ říká Matěj Lejsal, ředitel Sue Ryder.

Průzkum také ukázal, že lidé v oblasti péče moc nepočítají s pomocí státu. V případě, že by onemocněl jejich partner či někdo z rodiny, spoléhali by se nejčastěji sami na sebe (34 %) a na příbuzné (25,5 %). Na stát by se obrátilo jen 8 %. „Systém služeb a dávek je nepřehledný, lidé neznají názvy jednotlivých nástrojů pomoci a ani pod jakými klíčovými slovy je mají vůbec hledat. I v tomto pomáhá náš portál,“ doplňuje Lejsal.

S aktivním stářím také úzce souvisí bezbariérovost bytu či domu, blízkost služeb, obchodů, lékařské péče a příbuzných. Zatímco služby a péče jsou podle respondentů dostupné už nyní, bezbariérové byty a domy Češi běžně neobývají.  „Trh se už ale proměňuje i tímto směrem. Dnes už nejsou výjimkou projekty, které nabízí bezbariérovost jako základní standard. Nezřídka se také setkáváme s tím, že v samotných bytových projektech jsou služby jako kadeřník či domovník,“ říká Petr Hutla z ČSOB.

Alkohol nás netrápí

Češi jsou si vědomi, že péče o jejich vlastní zdraví zvyšuje šance na aktivní stáří. Jíst zdravě, pravidelně sportovat a vyhýbat se stresu se jim však nedaří. Velmi tolerantní jsou Češi tradičně k alkoholu. Položka „nekonzumovat alkohol“ byla označena za nejméně důležitou a zároveň dopadla nejhůře v žebříčku toho, co pro své budoucí aktivní stáří již teď děláme. 

Datum vytvoření: 19/11/2018

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek