Přejít k hlavnímu obsahu
Zlatá koruna zná vítěze jubilejního 20. ročníku soutěže
Nejstarší soutěž finančních produktů u nás ocenila již po dvacáté aktuálně nejlepší finanční produkty na trhu. Nezávislá porota, složená z více než 400 odborníků, ohodnotila celkem 190 produktů od 59 finančních společností. Zabodovaly především online produkty a ty, které myslí na uživatelský komfort. Poprvé byly hodnoceny I produkty podporující udržitelnost v nové kategorii Zelená koruna.
zlata koruna 20 let

Galavečer Zlaté koruny, na němž se tradičně vyhlašují nejlepší finanční produkty roku, mohl být konečně 29. 6. 2022 uspořádán osobním setkáním – po dvou letech, kdy se musel kvůli pandemii konat pouze prostřednictvím videa. Na letošním Galavečeru oslavila Zlatá koruna i své kulatiny.  

Ředitel a zakladatel projektu Pavel Doležal se ohlédl za cestou, kterou projekt za dvě dekády ušel: „Jsem moc rád, že se nám, i přes náročnou turbulentní dobu, stále daří držet se našeho základního poslání. Zlatou korunu jsem zakládal především proto, abych pomohl lidem (ale i sobě) se orientovat v nepřehledné a složité finanční problematice. Posláním Zlaté koruny bylo, stále je a bude i nadále být spolehlivým nezávislým rádcem, zdarma pomáhat každému s výběrem finančních produktů a služeb, jež přibývají jak houby po dešti a jsou čím dál sofistikovanější.“

„Zodpovědnost jde vždy ruku v ruce se vzděláváním, proto je důležité nezapomínat na potřebu rozvíjení finanční gramotnosti. Naše doba totiž nabízí mnoho příležitostí, ale také rizik“ řekl při této příležitosti ministr financí Zbyněk Stanjura, který nad projektem Zlatá koruna převzal záštitu a dodává: „ Takže jsem rád, že existují platformy jako Zlatá koruna, která letos slaví už své 20. výročí. Přispívá k budování ducha zodpovědnosti – v současné složité situaci tak potřebného – tím, že rozšiřuje povědomí o celém portfoliu finančních produktů od hypoték přes různé druhy spoření, podílové fondy či obchodování s cennými papíry. Věřím, že ministerstvo financí bude i v budoucnu spolupracovat právě na těch projektech, které mají za cíl osvětu a rozvoj finanční gramotnosti. Nesmírně si vážím těch, kteří takovou ambici mají. Zlatá koruna mezi ně bezesporu patří.“ 

Záštitu převzal také guvernér ČNB Jiří Rusnok a zhodnotil situaci ve finančním sektoru: „Válka na Ukrajině přinesla do současného ekonomického vývoje řadu výzev a nejistot. Věřím však, že tuzemský finanční sektor zůstane i v této situaci zcela bezpečným a stabilním prostředím podporujícím další rozvoj celé české ekonomiky . V této souvislosti také oceňuji vstřícnost a pomoc, kterou jednotlivé finanční instituce poskytly lidem zasaženým válečným konfliktem.“ 

Nejvíce ocenění letos obdržela Moneta Money Bank včetně společnosti Moneta Stavební spořitelna (12). Moneta Money Bank dlouhodobě boduje především v digitálních produktech, jako například On-line hypotéka od Monety (první místo v kategorii Novinka roku) nebo Aplikace nová Moneta Smart banka (první místo v občanské kategorii Cena veřejnosti). Moneta Money Bank si v roce 2022 připsala ještě jedno prvenství, a to v kategorii Podnikatelské účty. 

V počtu celkově oceněných produktů (10) je na druhém místě Česká spořitelna. Zlatou korunou ocenila Finanční akademie Zlaté koruny například její Hypotéku České spořitelny ve stejnojmenné kategorii. Tento produkt získává zlaté ocenění pravidelně. Dále byla společnost oceněna prvním místem v kategoriích Platební karty a Cena za společenskou odpovědnost.

Skupina ČSOB obdržela celkem sedm ocenění, Zlatou korunu obdržela společnost ČSOB Leasing v kategorii Leasing. ČSOB je tak v počtu oceněných produktů na třetím místě. Tři Zlaté koruny si od poroty odnesla Fio banka, a to v kategoriích Účty, Podnikatelské úvěry a Obchodování s cennými papíry.  

V pojišťovnictví si letos nejlépe vedla Kooperativa pojišťovna (první místo v kategoriích Životní pojištění a neživotní pojištění). Produkt TREND, který letos obdržel Stříbrnou korunu v kategorii Pojištění pro podnikatele, byl porotou Zlaté koruny poprvé oceněn již v roce 2004.

U příležitostí dvacátého výročí Zlaté koruny byly letos také vyhlášeny nejoceňovanější produkty za 20 let, a to ve dvou podkategoriích: pro fyzické osoby a podnikatele. Nejoceňovanějším produktem pro podnikatele za poslední dvě dekády se stal výše zmíněný TREND. Druhou kategorii, tedy nejoceňovanější produkt pro fyzické osoby, ovládl produkt FLEXI také od Kooperativa pojišťovny. Velmi dobře si vedla také společnost Air Bank, kterou porota ocenila Zlatou korunou v kategoriích Bankovní úvěr a On-line aplikace.

Novou kategorii Zelená koruna, ve které se hodnotí, jak produkt podporuje udržitelnost, ovládla Půjčka na udržitelné technologie od Komerční banky. Společnost Česká podnikatelská pojišťovna si od poroty odnesla ocenění v podobě jedné Zlaté, Stříbrné i Bronzové koruny. Nejlépe si vedl její produkt Pojištění podnikatelů a průmyslu v kategorii Pojištění pro podnikatele.

V kategorii FinTech byly oceněny společnosti Portu, Roger a Twisto. Na prvních dvou místech v kategorii Penzijní spoření se umístily produkty od spolešnosti Conseq penzijní společnost. Druhou občanskou kategorii Cenu podnikatelů ovládl produkt ProfiPlán od Generali České pojišťovny. Zlatou korunou byly oceněny také společnosti UNIQA pojištovna (v podkategorii Cestovní pojištění), COFIDIS (nebankovní úvěr ) a Amundi investiční společnost (Podílové fondy).  

Výsledky soutěže Zlatá koruna 2022:

Kategorie pro spotřebitele Účty
1. Fio osobní účet bez poplatků Fio banka
2. Běžný účet ZDARMA Equa bank
3. Běžný účet Air Bank Air Bank

Stavební spoření
1. Stavební spoření Moneta Stavební spořitelna
2. Stavební spoření od Buřinky v Georgi Stavební spořitelna České spořitelny
3. Úvěr od Buřinky pro budoucnost Stavební spořitelna České spořitelny

Hypotéky
1. Hypotéka České spořitelny
2. Hypotéka bez poplatků Hypoteční banka
3. Online hypotéka od Monety

Bankovní úvěry
1. Půjčka Air Bank odměňující za řádné splácení
2. Sjednání půjčky, konsolidace, kontokorentu plně online Moneta Money Bank
3. Online půjčka České spořitelny

Nebankovní úvěry
1. Půjčka COFIDIS
2. Kamali Home Credit
3. Financování CHYTŘE Volkswagen Financial Services

Podnikatelské úvěry
1. Fio podnikatelský úvěr Fio banka
2. Úvěr pro ženy podnikatelky se zároukou EIF Moneta Money bank
3. Podnikatelský profi úvěr Komerční banka

Platební karty
1. Virtuální George Karta Česká spořitelna
2. ČSOB Premium Karta
3. Zlatá karta Equa bank

Životní pojištění
1. Životní pojištění NA PŘÁNÍ Kooperativa pojišťovna
2. Allianz ŽIVOT
3. NEON LIFE Česká podnikatelská pojišťovna

Neživotní pojištění
1. Autopojištění NAMÍRU Kooperativa pojišťovna
2. Autopojištění Combi Plus IV Česká podnikatelská pojišťovna
3. Allianz MůjDomov Allianz pojišťovna

Cestovní pojištění (ocenění v rámci kategorie Neživotní pojištění)
1. Cestovní pojištění UNIQA pojišťovna
2. Cestovko od Directu
3. Cestovní pojištění Union pojišťovna

Podílové fondy
1. Amundi Funds Pioneer Fund - A CZK Hgd Amundi investiční společnost
2. BNP Paribas Aqua BNP Paribas Asset Management
3. BNP Paribas Disruptive Technology BNP Paribas Asset Management

Penzijní spoření
1. Conseq globální akciový účastnický fond Conseq penzijní společnost
2. ZENIT Conseq penzijní společnost
3. Penzijní spoření s ČS Česká spořitelna – penzijní společnost

On-line aplikace
1. Mobilní aplikace My Air Air Bank
2. Aplikace nová Moneta Smart Banka
3. George v mobilu Česká spořitelna

Obchodování s cennými papíry
1. Fio e-Broker Fio banka
2. WebTrader Patria Finance Patria Finance
3. SaxoTraderGO SAXO Bank A/S

FinTech
1. Portu
2. Roger
3. Twisto

Novinka roku
1. Online hypotéka od Monety
2. Aplikace nová Moneta Smart Banka
3. Jednorázová virtuální karta Česká spořitelna

Zelená koruna
1. Půjčka na udržitelné technologie Komerční banka
2. Hypotéka na úsporné bydlení - podpora energeticky šetrného bydlení od ČSOB Československá obchodní banka
3. Amundi Multi-Asset Sustainable Future Amundi investiční společnosti

Podnikatelské účty
1. Konto PRO podnikání Moneta Money Bank
2. Fio podnikatelský účet bez poplatků Fio banka
3. CHYTRÝ účet Raiffeisenbank

Leasing
1. Operativní leasing ČSOB Leasing
2. Profi Auto Komerční banka
3. ČSOB AUTOPŮJČKA powered by ČSOB LEASING

Pojištění pro podnikatele
1. Pojištění podnikatelů a průmyslu Česká podnikatelská pojišťovna
2. TREND Kooperativa pojišťovna
3. Pojištění odpovědnosti za újmu v segmentu průmyslových rizik Kooperativa pojišťovna

Cena veřejnosti
1. Aplikace nová Moneta Smart Banka
2. Běžný účet Tom Plus Moneta Money Bank
3. ČSOB Smart s jedinečnou virtuální asistentkou Kate

Cena podnikatelů
1. ProfiPlán Generali Česká
2. Podnikatelská kreditní karta online Moneta Money Bank
3. Spořicí účty pro živnostníky a firmy Moneta Money Bank

Cena za společenskou odpovědnost
1. Abeceda peněz od České spořitelny Česká spořitelna
2. Aplikace Filip a Filipova olympiáda od ČSOB Československá obchodní banka
3. Komunitní grantový program Dokážeme víc Česká spořitelna   

Datum vytvoření: 04/07/2022

VSFS

Komentáře komentáře
ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny, ČNB ji asi následovat nebude ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem. Holubičí obrat v b... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB přešlapuje na místě, dalšímu růstu sazeb se nevyhne Inflace se v červnu pohybovala více než dva procentní body nad jarní prognózou a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce l... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek