Přejít k hlavnímu obsahu
Za rok 2023 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 5,5 miliardy korun
Čistý zisk Raiffeisenbank za rok 2023 dosáhl výše 5,5 miliardy korun, což znmaná meziroční pokles o 27,1 %. Objem přijatých vkladů od klientů dosáhl výše 539 miliard korun. Banka loni poskytla úvěry klientům ve výši 366 miliard korun.

Čistý zisk banky za rok 2023 dosáhl výše 5,5 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 27,1 %. Celkové provozní výnosy poklesly o 4,4 % na 17,68 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy banky poklesly o 5,9 %, a dosáhly tak výše 13,34 miliardy korun. Pokles je způsoben primárně vyplácením vyšších úroků klientům, a to zejména na spořicích účtech. Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly o 8 % na 4,17 miliardy korun. Provozní náklady ve výši 8,6 miliardy korun se v meziročním srovnání snížily o 4,8 %, a to zejména díky synergiím po akvizici Equa bank a.s.

Celková aktiva banky dosáhla výše 677 miliard korun, a meziročně tak vzrostla o 12,6 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům se oproti minulému roku zvýšil o 4,7 % na 366 miliard korun. K růstu došlo jak na straně domácností ve formě hypotečních a spotřebitelských úvěrů, tak na straně firem zejména u investičních úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 10,1 % na 539 miliard korun. Růst je tažen zvyšujícími se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, a to na straně domácností i firem.

„Myslím, že výsledky loňského roku nejlépe vystihuje fakt, že se Raiffeisenbank stala první bankou, která obhájila dvojité prvenství v obou hlavních kategoriích soutěže Hospodářských novin Visa Nejlepší banka 2023. Podruhé v řadě tak byla Raiffeisenbank vyhlášena nejlepší a zároveň klientsky nejpřívětivější bankou roku. Obhajobu vítězství ve dvou hlavních kategoriích nejobjektivnější podobné soutěže v České republice vnímám nejen jako nestranné ocenění výsledků naší dlouhodobé práce, ale především jako motivaci přinášet našim klientům ještě více a ještě lepších služeb,“ říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank.

„V polovině listopadu jsme například hned v první vlně umožnili našim klientům využívat službu Platba na kontakt. Už po dvou měsících od spuštění si zaregistrovalo svůj účet pro přijímání plateb na kontakt přes 65 tisíc z nich. Ti také odeslali přes 25 tisíc plateb a přes 20 tisíc jich přijali. Zájem splnil naše očekávání a věříme, že si tento jednoduchý způsob rychlého placení bude získávat mezi lidmi stále větší oblibu. Pozici jednoho z lídrů v digitalizaci českého bankovnictví se chystáme upevňovat a rozvíjet i nadále,“ dodává Igor Viga.

Datum vytvoření: 31/01/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Úspěšné mistrovství světa – může pomoci ekonomickému oživení? Předpokládáme, že samotný šampionát „velkými čísly“ výrazněji nepohne. Podle odh... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák