„Za trh lokálních správců aktiv a investičních společností považujeme tuto novelu za krok správným směrem, který podpoří domácí kapitálový trh a celý obor kolektivního investování. Ostatně podobné kroky již v minulosti uvedly v život významné centrální banky de facto po celém světě,” komentuje Martin Řezáč, předseda AKAT ČR.
Tzv. kvantitativní uvolňování je již po několik let standardním nástrojem efektivní měnové politiky největších centrálních bank. Podobné kroky nyní zvažují či již dokonce zavádějí i jiné centrální banky v regionu (např. v Chorvatsku či Rumunsku), nejde tedy o žádnou výjimku. Fungující kapitálový trh je obecně odrazem vyspělosti ekonomiky.
„V době, kdy i v důsledku pandemie dochází k vysoké kolísavosti kapitálových trhů a panickým výprodejům aktiv, je funkční trh státních dluhopisů nutnou podmínkou dlouhodobého úspěšného fungování nejen podílových fondů, ale i sektoru penzijních fondů, pojišťoven či stavebních spořitelen. Státní dluhopisy historicky slouží jako zdroj pohotové likvidity a nástroj úrokového řízení. Jsme toho názoru, že přítomnost centrální banky na trhu státních dluhopisů významným způsobem zvýší právě likviditu a pomůže snížit transakční náklady, z čehož budou nejvíce profitovat drobní podílníci. Zároveň tento krok přispěje ke snížení výnosů dlouhodobých dluhopisů, a tím podpoří i následné oživení ekonomiky,” uzavírá Martin Řezáč.
Zdroj: AKAT ČR