Týdenní výhled (9. září - 13. září)

Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Mezi klíčová tržní témata patří míra podpory ze strany centrálních bank. Na tom se nic nezmění ani tento týden, pouze se hlavní pozornost přesune od Fedu k ECB. Šéf americké centrální banky v pátek dokázal trhy nezklamat, když zdůrazňováním inflace a odpovídajících kroků Fedu podpořil očekávání dalšího snižování sazeb. Uvolnění je pak jednoznačně ve hře i v případě Evropské centrální banky.

ECB jedná ve čtvrtek a podle dřívějších vyjádření by ráda chtěla přijít s něčím větším. Jenže tržní očekávání jsou také poměrně vysoko a nebude je tak lehké překonat. A navíc to vypadá, že o spuštění dalšího QE rozhodně mezi bankéři nepanuje shoda. Pokud banka QE aspoň v omezeném rozsahu neoznámí, měla by se snažit toto potenciální zklamání kompenzovat výraznějším poklesem depozitní sazby (aspoň 20 bodů) s příslibem, že sazby zůstanou dlouho nízko, nebo půjdou ještě níž. Sazba by také měla být odstupňována v zájmu zamezení negativního dopadu na bankovní sektor. Navíc je ve hře úprava interpretace inflačního cíle, zkrátka signál, že ECB je ochotna tolerovat inflaci i delší dobu nad 2 pct. Uvidíme, co ještě může Draghiho tým vytáhnout z rukávu, ale reakce trhů se podle nás bude nejvíce odvíjet od (ne)oznámení QE.

Nová data budou naopak zajímavější z USA než z Evropy. Vyjdou maloobchodní tržby za srpen, a ačkoli se od nich nečeká takové tempo jako před měsícem, mohla by je podpořit urychlená spotřeba před platností nových cel na čínské zboží. Ze zámoří se také dozvíme údaje o inflaci nebo spotřebitelské důvěře.

Důležitým tématem zůstává rovněž brexit. Parlamentní "zákaz vládě" aby dopustila tvrdý brexit, vyvolal další otázky. Bitva se může přenést do právnické roviny a k tomu zemi na začátku týdne čeká další parlamentní debata. Premiér zkusí znovu protlačit předčasné volby, což ale těžko projde. Opozice chce naopak přinutit vládu, aby zveřejnila svůj plán pro tvrdý brexit. Ten měl být publikován už dříve, ale nestalo se, údajně aby příliš neznepokojil veřejnost.

Korporátní sféra pořád vyčkává na další výsledkovou sezonu a tento týden se tedy nebude moc hlásit o slovo. Věnovat se však budeme číslům od Oracle a Broadcom.

Datum vytvoření: Pondělí, 9. Září 2019

Obchodní válka 3.0. – co čekat v tomto týdnu?

Obchodní válka mezi Čínou a USA je v plném proudu. Na konci uplynulého týdne nejprve Čína...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Inflace dodává ECB argument k akci

V ECB v tento čas nejspíše vrcholí práce na přípravě podzimního překvapení, jehož cílem má být...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance