
Trhy zůstávají v područí prohlubujícího se napětí mezi USA a Íránem, které je výsledkem usmrcení íránského generála Sulejmáního. V kombinaci s pátečními slabými daty z amerického průmyslu tak na akciích pokračuje výběr loňských tučných zisků. Napjatá situace si nachází odezvu i v dalších třídách aktiv, zejména u komodit, kde si dle očekávání vedou dobře ropa i zlato. Aktuálně nejdivočejší proměnná na globálních trzích, americký prezident Donald Trump, se tak hned počátkem nového roku připomíná s jemu vlastní razancí.
Netečné nezůstávají ani dluhopisové trhy, které vykazují další mírný pokles výnosů. Přestože silné hlasy dnes už bývalých centrálních bankéřů v podobě Janet Yellen a Maria Draghiho volají po součinnosti fiskální politiky, hlasy stále činných centrálních bankéřů (John Williams z NY Fedu, Philip Lane z ECB, nebo Ben Broadbent z BoE) v neděli připoměly možnost dalšího poklesu tzv. neutrálních sazeb.
Makro-kalendáři dominují v úvodu týdne čísla z nevýrobního sektoru, k němuž se po průmyslovém zklamání v USA nyní upírají tržní naděje na oživení cyklu. Závěru týdne pak budou tradičně dominovat čísla z amerického trhu práce.
Přestože výsledková sezóna za 4Q19 začíná až v příštím týdnu, máme ve středečním kalendáři několik zajímavých vlaštovek na čele se sítí lékáren Walgreens Boots Alliance.



