Týdenní výhled (21. ledna - 25. ledna)

Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Do začátku týdne jsme dostali poměrně solidní data z Číny. V historickém srovnání čísla až tak skvělá nejsou, ale dokázala aspoň naplnit, nebo i překonat odhady. HDP za 4Q mírně zpomalil a ustavil tak celoroční výkon na 6,6 pct. Maloobchod i průmysl pak svou prosincovou dynamikou překvapily pozitivně, třebaže struktura průmyslové výroby by mohla být lepší. Důležité je, že data nedala důvod k nárůstu tržního pesimismu ohledně letošního hospodářského vývoje. V souvislost s Čínou se pozornost opět může upřít k vyjednávání o obchodní dohodě s USA.

Ještě v pondělí nás čeká další důležitý bod programu - britský plán B. Vláda po debaklu při hlasování o dohodě o brexitu má dnes představit, jak si představuje další kroky. Bude to velmi zajímavé. Premiérka Mayová sice nechce tvrdý brexit, ale striktně odmítá všechny další možnosti kromě svého odmítnutého plánu. Konkurenční návrhy ale mohou chodit od poslanců a situace zůstává teoreticky otevřená více směry. Trhy nadále sázejí na to, že tvrdý brexit příliš nehrozí, a díky tomu se tématem brexitu nenechají dostat pod tlak.

Čtvrtek opanuje dění v eurozóně. Vyjdou předběžné indexy nákupních manažerů za leden. Podle konsensu by měly indexy za Německo i eurozónu stagnovat lehce nad neutrální 50bodovou hranicí. V předchozí řadě měsíců ale tyto indikátory ukázaly citelnou ztráta tempa produkce a i nyní se Evropa potýká s problémy, které náladu podnikatelů mohou dál zhoršovat. Je to zpomalující Čína, jsou to problémy automobilek, možný strach z brexitu nebo pokračující francouzské protesty.

Zároveň ve čtvrtek zasedá ECB. Nastavení politiky nezmění, ale v jejím hodnocení se může objevit větší důraz na zmíněná rizika pro růst. Bude Mario Draghi stále hovořit o vyvážených rizicích a možnosti posunu k horšímu, nebo rovnou uvede, že rizika jsou vychýlena dolů? Problém je, že v druhém případě by ECB byla tlačena do změny výhledu pro politiku a to se jí ještě nebude chtít. Není zatím pod takovým tlakem, aby nemohla se změnou výhledu počkat do nové prognózy v březnu. Tento týden se tak Draghi stále bude snažit zůstat pozitivní na ekonomiku a projeví víru ve zvýšení inflace na základě dražší ropy a rychlejších mezd.

V USA jsou nadále zavřené některé úřady, takže odsud pravděpodobně přijde minimum dat. Takzvaný shutdown může začít více hrát na nervy investorům, neboť s jeho prodlužováním rostou ekonomické důsledky. Japonská centrální banka má měnové zasedání ve středu.

V předešlém týdnu jsme se podívali na zoubek velkým bankám a jejich výkonu v nelehkém tržním prostředí posledního kvartálu roku 2018. Výsledky byly vskutku smíšené, avšak nosná téma sa dala najít. K našemu překvapení se volatilita trhu nepropsala do dobrých čísel investičních divizí. Výnosy z FICC segmentu se vesměs prudce propadly a kompenzovat to nestíhal ani segment obchodování na akciových trzích (Equity). Naštěstí to alespoň částečně dokázala vyvážit tradiční úvěrová divize, kde se navzdory ploché výnosové křivce rozšiřovala čistá úroková marže. Jako vítěz vyšla z ringu Bank of America (Investiční tipy), která dokázala vybalancovat segmenty FICC a Equity, podpořit je úvěrovou divizí a pro jistotu stabilizovat náklady a zvýšit tak celkovou efektivitu banky (tzn. snížit efficiency ratio).

Ve druhém týdnu výsledkové sezony přesuneme naši pozornost od finančního sektoru k širšímu trhu. V úterý doplní obrázek o trhu s ropou Halliburton a s IBM se podíváme i do technologického sektoru. Středa bude věnována polovodičovému sektoru. Svá čísla představí ASML a Lam Research, přičemž jejich výsledky a komentáře o trhu budou mít dopad i na náš Invetiční tip Applied Materials. Ve čtvrtek se k nim přidá ještě těžká váha v podobě Intelu. Implikace pro náš seznam Investičních tipů budou mít i výsledky Union Pacific Corp (konkurent našeho FedEx) a Ericsson (konkurent naší Nokie). U všech společností nás bude kromě výkonu v posledním kvartálu roku zajímat především komentář na rok 2019 a zhodnocení dopadu cel a zpomalujícího hospodářského růstu.

Datum vytvoření: Pondělí, 21. Leden 2019

Proč je Fed důležitý i pro českou korunu?

Červnové zasedání Fedu bude klíčovým momentem tohoto týdne. Trhy v posledních týdnech výrazně...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Jsou české inflační tlaky za vrcholem?

Květen přinesl další pokles nezaměstnanosti a nárůst inflace. Na první pohled tak domácí...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napětí na českém trhu práce nepolevuje

Sérii příznivých zpráv přicházejících z české ekonomiky včera doplnily nejnovější údaje z trhu...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB