Týdenní výhled (2. prosince - 6. prosince)

Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Čína je na trzích momentálně vnímána spíše jako pozitivní než negativní faktor. Jednak je to solidními čísly o aktivitě v průmyslu a také tím, že na problém zahraničního obchodu investoři nahlížejí více z té lepší stránky.

Přicházejí informace potvrzující, že Trumpovo podepsání zákona na podporu hongkongských demonstrantů opravdu mělo vliv na průběh jednání. Údajně se jednání zadrhla a Čína teď potřebuje čas na uklidnění domácí politiky. Na druhou stranu ale trhy neopouští víra, že eskalace obchodní války pokračovat nebude. Ani kdyby nebyla před Vánoci podepsána obchodní dohoda, či její část, může panovat tichá shoda na tom, že Čína bude kupovat více zemědělské produkce z USA a ty budou odkládat už ohlášená cla. Momentálně taková představa trhům ke spokojenosti stačí a dá se říci, že je to jeden z klíčových důvodů za rekordy akcií.

Pro trhy povzbudivé jsou nyní politické zprávy z Německa. Jeho rozpočet skýtá zásadní potenciál pro případnou podporu ekonomiky, ale otázkou je politická ochota. Nyní to vypadá, že sociální demokracie (SPD) bude po výměně vedení požadovat změnu politiky a mohla by právě tlačit na vyšší rozpočtové výdaje.

Co se týče dat, během pondělka už stihly trhy potěšit PMI z Číny i revize z Německa či eurozóny. Odpoledne bude následovat důležitý americký index ISM, od kterého se podle nás dá čekat stabilizace či lehký růst po předchozích slabých výkonech. Indexy z regionů, některá tvrdá data, a především sentiment kolem zahraničního obchodu se zlepšily, což by se do průzkumu ISM mělo promítnout.

Páteční data z amerického trhu práce pro nás budou hlavně náznakem podmínek pro růst domácí spotřeby. Samotná zaměstnanost by měla podle odhadů růst podstatně rychleji než před měsícem. Data jsou ovšem "zašuměná" stávkami a nabíráním brigádníků na sčítání lidu, takže je třeba brát je s rezervou a hledět spíš na trendy. Mzdy by podle odhadů měly držet tempo. Z dalších čísel upozorníme ještě na německé průmyslové objednávky a výrobu.

Datum vytvoření: Pondělí, 2. Prosinec 2019

ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat?

ECB dnes oficiálně nastartuje velkou revizi měnové politiky, která pravděpodobně bude trvat až...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Hospodaření většiny zemí EU se pozvolna zlepšuje

Na dluhopisový trh eurozóny už třetím měsícem míří příval nových eur v podobě restartovaného...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Koruna na nových post-intervenčních maximech, co čekat dál?

Česká koruna včera vyrazila vstříc novým ziskům a dostala se až do okolí 25,15 EUR/CZK. Od...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance