Týdenní výhled (15. dubna - 18. dubna)

Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Pozornost finančních trhů bude během týdne poutat především pokračující výsledková sezóna. Kromě ní máme v kalendáři i zajímavá data z Číny, Evropy i USA. Čínská data zastupuje HDP za 1Q, které by mělo potvrdit očekávané zpomalování. Vedle toho vyjdou i průmyslová výroba a maloobchodní tržby.

Evropské údaje zastupují předběžné indexy nákupních manažerů z Německa, Francie a eurozóny. Čeká se mírný odraz vzhůru z velmi nízkých hodnot za předchozí měsíc. V USA se soustředíme na maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu včetně regionálních indexů průmyslové aktivity.

Donald Trump by rád, aby Fed za současné situace stimuloval ekonomiku stejně jako během krize 2007-09. Pokud by Fed dělal svou práci, jak má, akciový trh by byl o 5-10 tisíc bodů výš a HDP by rostl přes 4 procenta téměř bez inflace, nechal se slyšet americký prezident. Měkká měnová politika v USA je jedním z klíčových témat pro trhy. Na Trumpovy útoky už trh příliš nereaguje, komentáře bankéřů z Fedu by se ale mohly s reakcí případně setkat.

Téma brexitu je u ledu a odložení celé akce se pro trhy stalo signálem, že této kauze není třeba věnovat tolik pozornosti. Obchodní jednání USA - Čína zůstává aktuálním tématem, které se podle posledních zpráv nadále vyvíjí poměrně příznivě, ale tržní reakce na nové zprávy už jsou také poměrně malé.

Start výsledkové sezony proběhl relativně úspěšně. Aerolinkám Delta Air Lines se podařil nečekaně dobrý první kvartál i díky robustní poptávce a banka JP Morgan vyvážila propad investiční divize silným výkonem v tradiční úvěrové činnosti.

Tento týden přinese svoje výsledky zbytek velkých bank. Výsledky JPM by prozatím indikovaly, že lépe na tom budou po 1Q19 společnosti Bank of America a Citigroup díky jejich úvěrovým divizím. Naopak Goldman Sachs a Morgan Stanley jsou odkázání především na investiční divize, což pro ně v tomto kvartálu představuje značnou nevýhodu. Především MS bude bojovat se slabými příjmy z obchodů na akciových trzích. Konsensus trhu je nicméně nastaven dost konzervativně a pro sektor předpokládá pokles výnosů FICC segmentu o 8 % yoy a z akciových trhů až o 20 % yoy.

Z dalších důležitějších jmen můžeme vypíchnout holandský ASML, jenž nám ve středu naservíruje svůj názor na trh s polovodiči, kde jsou dle našeho názoru investoři v této chvíli až příliš optimističtí. Ve čtvrtek se můžeme těšit na první údaje z ropného sektoru díky výsledkům poskytovatele vrtných služeb Schlumberger (Investiční tipy). Poslední týdny byly sice pro cenu černého zlata velice příznivé, nicméně klesající forwardová křivka nadále představuje brzdu pro otevírání nových vrtů, což číslům Schlumberger pravděpodobně moc nepomohlo. Ve středu po uzavření trhů se nám představí i streamingová televize Netflix.

Připomeneme jen, že v pátek i v příští pondělí zůstanou trhy západní Evropy zavřené. Burzy USA zavírají svoje dveře jen na pátek, v pondělí se již normálně obchoduje.

Datum vytvoření: Pondělí, 15. Duben 2019

Proč je Fed důležitý i pro českou korunu?

Červnové zasedání Fedu bude klíčovým momentem tohoto týdne. Trhy v posledních týdnech výrazně...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Jsou české inflační tlaky za vrcholem?

Květen přinesl další pokles nezaměstnanosti a nárůst inflace. Na první pohled tak domácí...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napětí na českém trhu práce nepolevuje

Sérii příznivých zpráv přicházejících z české ekonomiky včera doplnily nejnovější údaje z trhu...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB