

Američtí voliči brzy rozhodnou o 45. prezidentovi Spojených států a vybírat budou mezi republikánským kandidátem Donaldem Trumpem a demokratickou kandidátkou Hilary Clintonovou. Zatímco Trump se svým opovrhováním zvyklostmi, populistickými postoji a útočným tónem, který na veřejnosti často používá, přitahuje „utiskovanou střední třídu" americké společnosti, politická platforma Hilary Clintonové je mnohem více v souladu s tradičními standardy Demokratické strany. Klade větší důraz na snižování nerovností ve společnosti s podporou státní intervence a regulace a navíc se její politika evidentně přibližuje k politice stávajícího demokratického prezidenta Baracka Obamy.
Podle předpovědního modelu Natea Silvera z 27. 10. 2016 má Hilary Clintonová 86% šanci na vítězství. Nicméně odhad může být zkreslen, podobně jako u Brexitu, potenciálními nerozhodnutými voliči tzv. „shy voters".
Odborníci z Fidelity International se domnívají, že v krátkodobém horizontu by bylo vítězství Trumpa pro kapitálové trhy USA zřejmě méně příznivé. Důvodem je skutečnost, že Trump ve funkci prezidenta znamená mnohem větší míru nejistoty - chybí podrobnosti jeho politiky, existuje řada rozporuplných otázek, nemá zkušenosti ve veřejné funkci a naopak má útočný osobní styl - to vše by mohlo omezit prostor k legislativní spolupráci na domácí půdě i vztahy USA se zahraničím.
„I přesto, že významným hnacím mechanismem kapitálových trhů jsou makroekonomické podmínky, ve hře je řada dalších faktorů, jako je oceňování a měnová politika," uvádí analýza Fidelity International. „Je tedy potřeba uvést, že zvolení prezidenta nemusí mít tak přímý vliv na celkové výsledky kapitálových trhů a americké hospodářství, jak se mohou někteří investoři domnívat, ale může mít velmi patrný dopad na jednotlivá odvětví a firmy."



