Jedná se o výrazně horší výsledek oproti letům 2014 – 2017, avšak příznivější než loňském roce, kdy byl zaznamenán mimořádný deficit běžného účtu ve výši 11mld Kč.
Slábnoucí zahraniční poptávka po našem zboží, a naopak svižný růst tuzemské spotřeby nadále působí přes klesající zahraničně-obchodní saldo i na bilanci běžného účtu. Masivnější odliv investic způsobil podstatně horší výsledek běžného účtu již loni a pro letošek očekáváme další pokles kladného salda až k vyrovnanému hospodaření. A to i přesto, že běžný účet v souhrnu za první čtvrtletí skončil v přebytku více než 50 mld. Kč. Na počátku roku zpravidla nedochází k tak velkému odlivu dividend do zahraničí, to se však během dalších měsíců zpravidla výrazně mění. Koruna by měla ve zbytku letošního roku postupně oslabovat, což bude naopak celkovou bilanci ovlivňovat pozitivně.
Březnový finanční účet skončil v přebytku 3,7 mld. Kč. Saldo odlivu přímých zahraničních investic činilo 19,2 mld. Kč. Saldo přílivu portfoliových investic dosáhlo 170 mld. Kč (čisté výpůjčky ze zahraničí), což bylo ovlivněno na straně pasiv nárůstem závazků bank ve formě dluhopisů, emisí vládních dluhopisů ve výši 250 mld. EUR i zvýšením držby korunových vládních dluhopisů nerezidenty.
Podle prognózy by měl běžný účet v roce 2019 dosáhnout zhruba vyrovnané bilance, což by znamenalo zhoršení o zhruba patnáct miliard oproti loňskému roku.
Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank