Přejít k hlavnímu obsahu
Nezaměstnanost zaznamenala mírný sezónní nárůst
Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v červenci vzrostl na hodnotu 2,7 %. Došlo tak k mírnému sezónnímu nárůstu vlivem příchodu nových absolventů na trh práce.

Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil o 10 307 na 186 198. Celkový počet nezaměstnaných činil 205 120, tj. o 9 397 více než v předchozím měsíci. Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,59 uchazeče, tedy nepatrně více v porovnání s červnem. Přesto počet volných míst stále výrazně převyšuje počet uchazečů. Situace na trhu práce je tak i nadále velmi utažená.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v okresech Karviná (6,7 %) či Ostrava-město (5,2 %). Největší počet uchazečů na jedno pracovní místo vykázala Karviná (5,5) a Sokolov (2,7). Pracovních míst bylo nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.

Minulý měsíc došlo k prvnímu meziměsíčnímu poklesu počtu volných pracovních míst od zimy 2016. Přitom letní měsíce jsou charakteristické zvýšenou poptávkou po nových pracovnících především kvůli sezónním pracím v zemědělství či stavebnictví. Poslední letní pokles počtu pracovních míst byl zaznamenán v roce 2013. Tento měsíc však došlo k jejich opětovnému nárůstu a červnový propad se tak vyrovnal. Volných pracovních míst bylo v červenci dokonce nepatrně více než v květnu. Prozatím se tedy nepotvrdilo, že by šlo o dlouhodobější trend, který by naznačoval, že by se globální nejistoty a riziko výraznějšího zpomalení Německa a potažmo Česka začalo propisovat do očekávání zaměstnavatelů. V takovém případě by již neměli tendenci nabírat nové zaměstnance v doposud pozorovaném množství.

Nezaměstnanost dosáhla v prvních sedmi měsících tohoto roku extrémně nízkých hodnot, což značí, že pozdější fáze hospodářského cyklu se do míry nezaměstnanosti stále ještě nezačala propisovat. Odhadujeme, že průměrná míra nezaměstnanosti v tomto roce dosáhne 3,1 % a i nadále by měla zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Ani absolventi, kteří vstoupili na trh práce se začátkem prázdnin, nepřinesli výrazné uvolnění. Nedostatek pracovníků bude i nadále vyvíjet tlak na růst mezd, které si i v letošním roce udrží svižnou dynamiku lehce nad 7 %, o čemž nás přesvědčil výsledek za první čtvrtletí, kdy průměrná nominální mzda vzrostla o 7,4 %. Růst mezd se tedy i v nejbližším období udrží na vysokých hodnotách, přestože růst ekonomiky již zpomaluje.

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 08/08/2019

ZK2023 cena podnikatelů

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko