Nezaměstnanost zaznamenala mírný sezónní nárůst

Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v červenci vzrostl na hodnotu 2,7 %. Došlo tak k mírnému sezónnímu nárůstu vlivem příchodu nových absolventů na trh práce.

Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil o 10 307 na 186 198. Celkový počet nezaměstnaných činil 205 120, tj. o 9 397 více než v předchozím měsíci. Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,59 uchazeče, tedy nepatrně více v porovnání s červnem. Přesto počet volných míst stále výrazně převyšuje počet uchazečů. Situace na trhu práce je tak i nadále velmi utažená.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v okresech Karviná (6,7 %) či Ostrava-město (5,2 %). Největší počet uchazečů na jedno pracovní místo vykázala Karviná (5,5) a Sokolov (2,7). Pracovních míst bylo nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.

Minulý měsíc došlo k prvnímu meziměsíčnímu poklesu počtu volných pracovních míst od zimy 2016. Přitom letní měsíce jsou charakteristické zvýšenou poptávkou po nových pracovnících především kvůli sezónním pracím v zemědělství či stavebnictví. Poslední letní pokles počtu pracovních míst byl zaznamenán v roce 2013. Tento měsíc však došlo k jejich opětovnému nárůstu a červnový propad se tak vyrovnal. Volných pracovních míst bylo v červenci dokonce nepatrně více než v květnu. Prozatím se tedy nepotvrdilo, že by šlo o dlouhodobější trend, který by naznačoval, že by se globální nejistoty a riziko výraznějšího zpomalení Německa a potažmo Česka začalo propisovat do očekávání zaměstnavatelů. V takovém případě by již neměli tendenci nabírat nové zaměstnance v doposud pozorovaném množství.

Nezaměstnanost dosáhla v prvních sedmi měsících tohoto roku extrémně nízkých hodnot, což značí, že pozdější fáze hospodářského cyklu se do míry nezaměstnanosti stále ještě nezačala propisovat. Odhadujeme, že průměrná míra nezaměstnanosti v tomto roce dosáhne 3,1 % a i nadále by měla zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Ani absolventi, kteří vstoupili na trh práce se začátkem prázdnin, nepřinesli výrazné uvolnění. Nedostatek pracovníků bude i nadále vyvíjet tlak na růst mezd, které si i v letošním roce udrží svižnou dynamiku lehce nad 7 %, o čemž nás přesvědčil výsledek za první čtvrtletí, kdy průměrná nominální mzda vzrostla o 7,4 %. Růst mezd se tedy i v nejbližším období udrží na vysokých hodnotách, přestože růst ekonomiky již zpomaluje.

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: Čtvrtek, 8. Srpen 2019

Nálada v české ekonomice znovu klesá

Zatímco v německé ekonomice je největší vlna pesimismu snad už pomalu na ústupu, v české se...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Střední Evropa odolává německému zpomalení

Zatímco hospodářský růst v eurozóně zaostává v tomto roce za očekáváním, region střední Evropy...

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Německo o vlásek uniklo „technické“ recesi, Česko překvapilo slabším růstem

Česká ekonomika zahlásila lehce horší výsledky - mezikvartální tempo růstu zpomalilo na 0,3%,...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance