Tiskové konference se zúčastnili také ekonom Zdeněk Čech ze Zastoupení Evropské komise v ČR, generální ředitel Burzy cenných papírů a prezident Evropské federace burz Petr Koblic, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani, výkonná ředitelka The Czech Private Equity and Venture Capital Association Zuzana Picková a ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.
„Koncepce má především přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky díky dobře fungujícímu kapitálovému trhu. Přichází proto se souborem opatření, které mají zvýšit atraktivitu tuzemského kapitálového trhu, jeho hloubku, šíři a likviditu. Tato iniciativa přesahuje délku jednoho volebního období, o to více si vážím nadšení a těsné spolupráce se všemi zainteresovanými subjekty kapitálového trhu, které se na ní podílejí,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Hlavní vizí Koncepce je dopomoci k většímu zapojení kapitálového trhu do reálné ekonomiky. Jednou z cest je zlepšování kvality a odolnosti úspor českých domácností. „Naši občané jsou tradičně ve spoření velmi opatrní a sázejí zejména na finanční produkty, které jim nedávají moc možností efektivně zhodnocovat jejich úspory. Bohatství našich domácností tak zaostává za našimi západními sousedy, i když je míra jejich úspor v rámci EU jednou z nejvyšších. Zatraktivnění kapitálového trhu by mělo domácnosti přirozenou cestou motivovat ke změně složení jejich úspor,“ vysvětluje náměstkyně pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková.
Měla by být také provedena úprava regulace korporátních dluhopisů tak, aby byli chráněni drobní investoři. Dalším z cílů koncepce je zvýšit povědomí malých a středních podniků a finančních ředitelů o možnostech financování prostřednictvím emise dluhopisů coby vhodné alternativy k bankovním úvěrům.
„České firmy jsou velmi závislé na financování z úvěrů, ačkoliv ne vždy je to vhodný nástroj k jejich rozvoji. Půjčky tvoří až 26 % jejich zdrojů. Naopak akcie obchodované na burze a dluhopisy v jejich financování nehrají dostatečnou úlohu. Určitě je proto potřeba vhodné zatraktivnit další možnosti, které nabízí kapitálový trh, a také zvyšovat povědomí managementu firem o výhodách takové diverzifikace zdrojů,“ podotýká náměstkyně pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková.
Koncepce si rovněž klade za cíl usnadnit zakládání akciových společností pro začínající inovativní podniky. Mezi další z řady opatření patří také podpora investorů investujících do start-upů, tzv. business angels. Koncepce také poslouží jako vodítko investorům, kteří díky ní mohou v této oblasti očekávat předvídatelné kroky vlády, což jim při investování na českém kapitálovém trhu umožní přijímat dlouhodobější investiční rozhodnutí. To ve svém důsledku bude mít pozitivní vliv na investice českých i zahraničních investorů v České republice.
„V rámci naplňování Koncepce budeme nyní navrhovat a uskutečňovat konkrétní opatření podle stanoveného časového harmonogramu. A jednou za dva roky také provedeme revizi aktuálního stavu a zhodnotíme další kroky,“ uzavírá náměstkyně Dupáková.