Přejít k hlavnímu obsahu
Každý druhý hollywoodský trhák míří do Allianz
Extrémně riskantní povolání a obří majetkové škody. James Bond je ve službách pro královnu nepojistitelný, jeho představitele Daniela Craiga už ale pojistka bez problémů kryje. Poslední herec, který hraje známého agenta 007, stejně jako všichni jeho předchůdci, musel mít ještě před vkročením na plac řádné pojištění. Proč je to v zábavním průmyslu tak důležité? Společnost Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) to zjišťovala v zákulisí.

Nezanedbatelnost pojištění se jasně prokázala během natáčení 24. filmu série James Bond, Spectre, kdy Daniel Craig utrpěl vážné zranění kolene a musel podstoupit náročnou artroskopickou operaci, což vedlo k významnému zpoždění celého natáčení.

„Při každodenním natáčení, které stojí až půl milionu dolarů denně, může dojít k rychlým ztrátám, pokud se natáčení zpozdí,“ upozorňuje Michael Furtschegger, vedoucí oddělení zábavního průmyslu společnosti AGCS.

Nejde však pouze o zpoždění. Na place se toho může pokazit mnohem víc – od nebezpečných kaskadérských scén, přes výbuchy a lidskou chybu, až po škody na filmového materiálu. V závislosti na žánru, pojištěném rozpočtu a dalších rizikových faktorech, se pojistné pohybuje v rozmezí od 0,6 % do 1 % celkového rozpočtu filmu, který může dosahovat od jednoho až po 200 milionů dolarů.

Existují však i situace, které pojistitelné nejsou. „Když nás jeden dokumentární kanál oslovil, zda pojistíme moderátorku, kterou spolkne velká krajta, naše odpověď byla jednoznačné ne,“ dodává Furtschegger.

Allianz má s pojišťováním filmů dlouhou historii, která se táhne až do 90. let 19. století. Od grotesek Keystone Cops a Charlieho Chaplina až k Harry Potterovi a Marvelovským superhrdinům už AGCS (za)chránila tisíce hollywoodských trháků, nezávislých filmů, dokumentů, reklam i televizních produkcí.

„Naše historie nám dává vynikající pověst, a také proto je dnes každý druhý trhák pojištěn u nás,“ komentuje Furtschegger.

 

Datum vytvoření: 24/04/2019

ZK2023 cena podnikatelů

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko