Italská UniCredit zaplatí pokutu 1,3 miliardy dolarů

Italská banka UniCredit a její dvě dceřiné společnosti se dohodly, že zaplatí 1,3 miliardy dolarů (zhruba 29,5 miliardy korun) americký úřadům za porušování sankcí vůči Íránu a dalším zemím. Banka to oznámila v pondělí.

UniCredit Bank AG, německá dceřiná společnost banky, se přizná k tomu, že nezákonně stěhovala stovky miliony dolarů prostřednictvím finančního systému USA na pokyn států, na které se vztahovaly nebo stále vztahují sankce. Tímto usnesením končí šestileté vyšetřování.

Vina německé jednotky UniCredit je spojena především s porušením sankčního programu USA, a to především vůči Íránu. Banka zde pomohla IRISL, státem vlastněné íránské lodní společnosti, vyhnout se sankcím a získat přístup k americkému finančnímu systému.  Kromě Íránu se transakce měly týkat také Libye, Kuby, Myanmaru, Sýrie nebo Súdánu.

Unicredit ve svém prohlášení uvedla, že pokuty, které bude muset uhradit každá z jednotek, by měly být pokryty z prostředků vyčleněných v rámci opatřujících ustanovení.

V uplynulých letech byly sankciovány za podobné trestné činy i další finanční instituce. V roce 2014 zaplatila BNP Paribas rekordní pokutu ve výši 8,9 miliardy dolarů (zhruba 200 miliard korun). Další banky zaplatily na pokutách podstatně méně. ING Bank v roce 2012 619 milionů dolarů (zhruba 14 miliard korun) a Credit Suisse v roce 2009 535 milionů dolarů (zhruba 12,2 miliardy korun).

Zdroj: Reuters.com

 

Datum vytvoření: Úterý, 16. Duben 2019

Ropa v ofenzivě. Na jak dlouho?

Zatímco minulý rok končila ropa ve volném pádu, od počátku roku 2019 si připsala již slušných 30...

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

ČNB kvůli brexitu a slabému Německu nedostane šanci zvýšit sazby

Tento týden nás čekají zasedání centrálních bank v Chile, Nigérii, Keni, Egyptě, Jižní Africe,...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Koruna ve znamení Fedu a brexitu… ČNB ji v nejbližší době nepomůže

Trochu ve stínu brexitu zůstává dnešní zasedání amerického Fedu a čtvrteční návštěva čínského...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance