Přejít k hlavnímu obsahu
ČSOB: Útraty Čechů v zahraničí meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu
Češi letos utratili v zahraničí o 23 % více peněz než lonit. V letních měsících od června do srpna útraty narostly o 13 %. Vyplývá to z dat ČSOB a portálu Kiwi.com.
čsob útraty

Během letních měsíců utráceli Češi ve 179 zemích světa. Výjimkou přitom nebyly ani tak exotické destinace, jako Nová Kaledonie, Samoe, Malawi, nebo třeba Bhután. Jasnou jedničkou v útratách Čechů je však podle dat ČSOB Polsko: „Skokanem roku se jeví být Polsko s nárůstem objemů útrat o třetinu oproti loňskému roku,“ říká Vladimír Vojtíšek, výkonný ředitel za oblast Daily Banking v ČSOB. „Pozoruhodné je, že na špici zůstává Polsko i v případě, že odhlédneme od trendu nakupování potravin a pohonných hmot v zahraničí. Pokud bychom totiž naše výsledky očistili od útrat v supermarketech a čerpacích stanicích, vidíme nárůst dokonce vyšší, tedy až o 50 %,“ dodává Vladimír Vojtíšek. Naopak výrazný propad v útratách zaznamenalo Chorvatsko a Slovinsko, kde se objem snížil o 15 %.

Právě do Chorvatska však byly paradoxně podle dat Kiwi.com letenky letos levnější: „Zákazníci letos zaplatili za svoje letenky v průměru o 15 % více než loni. Míra růstu cen se ale zásadně liší podle destinací, kde hraje roli jejich obliba, kapacity dopravců a vzdálenost,“ říká Juraj Strieženec, chief operations officer v Kiwi.com. „Průměrné ceny letů do Spojeného království tak např. meziročně vzrostly o cca 25 %, zatímco ceny letů do Chorvatska, kde se významně zvýšila nabídka i kapacity zejména nízkonákladových dopravců, meziročně o 1 % klesly. Obecně pak rostly i ceny středně dlouhých letů, v průměru o 10 %. Pokles však zaznamenaly lety dálkové, a to o 1 %,“ dodává Strieženec. Na popularitě pak v letošním roce získaly především asijské země, kam meziročně odcestovalo na letní dovolenou o 60 % Čechů více než loni.

Co se jednotlivých položek týče, Češi v zahraničí nejvíce utrácejí za nakupování. Objem utracených peněz v zahraničních supermarketech rostl dokonce rychleji než v těch tuzemských. „Z okolních zemích rostou transakce našich klientů nejvíce v Polsku, meziročně v období od ledna do srpna je zde patrný nárůst o 37 %. Na dalších příčkách v útratách Čechů se pak usadilo Německo s 27 %, v Rakousku a na Slovensku pak objem vyrostl přibližně o 20 %,“ říká Vladimír Vojtíšek.

Vedle běžných nákupů v supermarketu pak Češi v zahraničí více utráceli také za ubytování (meziroční růst +3 %), restaurace (+19 %), nebo za oblečení a kosmetiku (zhruba +10 %). Naopak pokles útrat je možné sledovat v segmentu pohonných hmot, kde se ale do objemu utracených peněz promítlo spíše snížení cen.

Datum vytvoření: 19/09/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Koruna na konci roku v laufu. Vydrží dobrá nálada v roce 2025? Zisky koruny odrážejí zejména příznivý vývoj úrokového diferenciálu. Zatímco saz... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Nečitelný Fed doručil jestřábí redukci sazeb Zmatení generuje především nová kvartální prognóza Fedu, která vidí jádrovou inf... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
ČNB nechává úrokové sazby beze změny Od loňského prosince už snížila svoji hlavní úrokovou sazbu ze sedmi procent na ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek