Přejít k hlavnímu obsahu
ČSOB: Útraty Čechů v zahraničí meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu
Češi letos utratili v zahraničí o 23 % více peněz než lonit. V letních měsících od června do srpna útraty narostly o 13 %. Vyplývá to z dat ČSOB a portálu Kiwi.com.
čsob útraty

Během letních měsíců utráceli Češi ve 179 zemích světa. Výjimkou přitom nebyly ani tak exotické destinace, jako Nová Kaledonie, Samoe, Malawi, nebo třeba Bhután. Jasnou jedničkou v útratách Čechů je však podle dat ČSOB Polsko: „Skokanem roku se jeví být Polsko s nárůstem objemů útrat o třetinu oproti loňskému roku,“ říká Vladimír Vojtíšek, výkonný ředitel za oblast Daily Banking v ČSOB. „Pozoruhodné je, že na špici zůstává Polsko i v případě, že odhlédneme od trendu nakupování potravin a pohonných hmot v zahraničí. Pokud bychom totiž naše výsledky očistili od útrat v supermarketech a čerpacích stanicích, vidíme nárůst dokonce vyšší, tedy až o 50 %,“ dodává Vladimír Vojtíšek. Naopak výrazný propad v útratách zaznamenalo Chorvatsko a Slovinsko, kde se objem snížil o 15 %.

Právě do Chorvatska však byly paradoxně podle dat Kiwi.com letenky letos levnější: „Zákazníci letos zaplatili za svoje letenky v průměru o 15 % více než loni. Míra růstu cen se ale zásadně liší podle destinací, kde hraje roli jejich obliba, kapacity dopravců a vzdálenost,“ říká Juraj Strieženec, chief operations officer v Kiwi.com. „Průměrné ceny letů do Spojeného království tak např. meziročně vzrostly o cca 25 %, zatímco ceny letů do Chorvatska, kde se významně zvýšila nabídka i kapacity zejména nízkonákladových dopravců, meziročně o 1 % klesly. Obecně pak rostly i ceny středně dlouhých letů, v průměru o 10 %. Pokles však zaznamenaly lety dálkové, a to o 1 %,“ dodává Strieženec. Na popularitě pak v letošním roce získaly především asijské země, kam meziročně odcestovalo na letní dovolenou o 60 % Čechů více než loni.

Co se jednotlivých položek týče, Češi v zahraničí nejvíce utrácejí za nakupování. Objem utracených peněz v zahraničních supermarketech rostl dokonce rychleji než v těch tuzemských. „Z okolních zemích rostou transakce našich klientů nejvíce v Polsku, meziročně v období od ledna do srpna je zde patrný nárůst o 37 %. Na dalších příčkách v útratách Čechů se pak usadilo Německo s 27 %, v Rakousku a na Slovensku pak objem vyrostl přibližně o 20 %,“ říká Vladimír Vojtíšek.

Vedle běžných nákupů v supermarketu pak Češi v zahraničí více utráceli také za ubytování (meziroční růst +3 %), restaurace (+19 %), nebo za oblečení a kosmetiku (zhruba +10 %). Naopak pokles útrat je možné sledovat v segmentu pohonných hmot, kde se ale do objemu utracených peněz promítlo spíše snížení cen.

Datum vytvoření: 19/09/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Úspěšné mistrovství světa – může pomoci ekonomickému oživení? Předpokládáme, že samotný šampionát „velkými čísly“ výrazněji nepohne. Podle odh... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák