Přejít k hlavnímu obsahu
Air Bank obhájila první místo v Indexu odpovědného úvěrování
Index odpovědného úvěrování nezávislé organizace Člověk v tísni hodnotí finanční instituce a jejich přístup k poskytování úvěrů na základě kritérií, jako jsou transparentnost, spravedlivé podmínky pro klienty, prevence zadlužování a etické standardy. Banky se celkově umístily velmi dobře. První místo obhájila Air Bank.

Air Bank doplnily z řad bank na předních pozicích ještě Česká spořitelna na druhé příčce, Raiffeisenbank na čtvrtém místě a ČSOB s Monetou na 5. a 6. pozici.

„Tradičně dobře se v Indexu umístily banky. Nejčastějším prohřeškem u nich nebývá přemrštěná cena půjčky, ale spíše chybějící či nepřehledné informace,“ říká analytik David Borges z organizace Člověk v tísni, jeden z autorů Indexu odpovědného úvěrování. „Situace se ale zlepšuje. Banky dodaly na weby vzory smluv, zpřesňují rady pro lidi v nesnázích a vesměs prověřují schopnost lidí splácet,“ dodává.

„Jsme moc rádi, že jsme znovu získali první místo v Indexu odpovědného úvěrování. Tento úspěch je důkazem našeho dlouhodobého závazku k zodpovědnému a etickému přístupu v poskytování úvěrů. Naši klienti jsou pro nás na prvním místě, proto se neustále snažíme vylepšovat naše produkty a služby tak, aby byly co nejvíce přizpůsobeny jejich potřebám,“ říká Veronika Benešová, vedoucí oddělení půjček a pojištění Air Bank a Zonky.

Naopak index varuje před půjčkami u některých nebankovních společností. V tomto segmentu ukazuje značné rozdíly – nejlevnější krátkodobé půjčky u nich lze sehnat s úrokovou sazbou kolem 30. Takto levná půjčka je však spíše výjimkou. Mnohem častější jsou roční úrokové sazby ve výši 300 až 400 %.

Podle organizace Člověk v tísni stále přibývá lidí, kteří se obrací na finančního arbitra se žádostí o přezkoumání podmínek, za kterých uzavřeli půjčku. Často se ukazuje, že je předražená nebo poskytovatel neposoudil u žadatele o úvěr schopnost splácet.

Datum vytvoření: 12/06/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Červencová důvěra poklesla jak u domácností, tak podnikatelů Citelný pokles v průmyslu následuje po červnovém růstu a hlavní příčinou je trad... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Česká inflace – devátá nejnižší v EU Inflace je v ČR už na normálních úrovních, avšak nelze zapomínat na fakt, že inf... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Týden ve znamení pauzírující ECB V tuzemsku inflace překvapila trh, analytiky i centrální banku ještě razantněji.... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko