Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Závazek ČNB pomáhá koruně i bez potřeby aktivity
V závěru ledna se koruna obchoduje v okolí 23,85 EUR/CZK a stále se tak drží na nejsilnějších úrovních od konce roku 2008. Ačkoliv hlavním důvodem je především pozitivní globální vývoj, koruně pomáhá i přístup ČNB k domácí měně.
7 dní s korunou

Investoři tak mohou na korunových vkladech získat vyšší výnos, zároveň je ale tlumeno i podstupované kurzové riziko, jelikož panuje všeobecný předpoklad, že centrální banka by výraznějšímu oslabení koruny zabránila. Stejný set argumentů zároveň odrazuje spekulanty od uzavírání krátkých pozic, kdy relativně vysoké úrokové sazby představují zvýšený náklad při držení pozice, která ale kvůli kurzovému závazku a značným FX rezervám České národní banky nenabízí příliš vysoký potenciální výnos.

Motivací pro uzavírání spekulativních pozic proti české koruně by byly rychle vyčerpávající se rezervy, nebo výhled, že ČNB na některém z nejbližších zasedání ustoupí od kurzového závazku. Reálně ale centrální banka od přelomu září a října loňského roku intervenovat nemusela, což zavrhuje první podmínku, a ani komentáře členů bankovní rady nenaznačují, že by plánovala na slovním závazku něco měnit – alespoň do doby, než dojde k větší stabilizaci cenové hladiny. Pokud tak nepřijde dostatečně silný impuls pro pohyb měn v regionu, koruna může dále zůstávat na silnějších úrovních, než které podle nás odpovídají fundamentům.

Nouze o ekonomická data s potenciálem rozhýbat trh tento týden ale rozhodně nebude. Patrně nejzásadnější budou zasedání centrálních bank, kdy ve středu zasedá Fed, který s největší pravděpodobností zvýší sazby o 25bb. Trh bude zajímat především další výhled, a to zejména ohledně konce zvyšování sazeb. Ve čtvrtek zasedá ECB, která sazby patrně posune znovu o 50bb vzhůru, naopak ČNB ve stejný den ponechá sazby beze změny.

Kromě centrálních bank bude trhy zajímat i vývoj ekonomik Česka a eurozóny (úterý), ze zemí platících eurem dorazí i těžko předvídatelná lednová inflace (středa). Klidný závěr týdne pak nedopustí data z amerického trhu práce (pátek). Výraznější překvapení u některého z ukazatelů může přinést volatilitu na globální trh a spolu s ním i ke kurzu české koruny. Dlouhodobě očekáváme postupné oslabování vůči euru, současný vývoj ale představuje riziko krátkodobě silnějšího kurzu, než předpokládá naše prognóza.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 30/01/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Nepřekvapivé zhoršení nálad v české ekonomice Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Trumpova reciproční cla: 20 % na české a EU exporty a 25 % cla na auta, železo a hliník Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik – zejména na poli obchodních... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko