7 dní s korunou: Událostí týdne bude evropská inflace

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Koruna si i nadále udržuje vůči euru stabilní kurz a běžná ekonomická data na něj mají minimální vliv. K výraznějšímu výkyvu došlo v minulém týdnu pouze ve středu, a to v souvislosti se zasedáním Bankovní rady České národní banky. Na něm sice podle očekávání nedošlo ke změně základní sazby, která tak zůstala na úrovni 2,00 %, nicméně vyznění následné tiskové konference bylo nad očekávání jestřábí. Podle vyjádření guvernéra Rusnoka se totiž debata bankéřů pohybovala spíše v rovině mezi stabilitou a zvýšením a ne snížením sazeb. Dva členové rady dokonce pro zvýšení i hlasovali. Česká měna následně posílila o 10 haléřů až k hranici
EUR/CZK 25,76, nicméně hned následující den většinu těchto zisků umazala. K dalšímu posílení poté došlo v pondělí ráno, zřejmě vlivem překvapivě dobré statistiky o německé nezaměstnanosti, která poněkud zmírnila obavy o stav tamní ekonomiky.

V tomto týdnu nás nečekají žádné měnověpolitické události a ke slovu se tak dostanou ryze ekonomická data, přičemž hlavní otázkou z českého pohledu zůstává budoucí kondice evropské ekonomiky. Po příjemně překvapivém pondělním poklesu počtu nezaměstnaných v Německu i celkové míry nezaměstnanosti v eurozóně, přinesla německá inflace mírné zklamání, když v harmonizovaném vyjádření dosáhla jen 0,9 %. Ve středu bude následovat údaj o růstu spotřebitelských cen v eurozóně. Ani od tamní inflace nikdo neočekává, že by se výrazně přiblížila cíli Evropské centrální banky (lehce pod 2 %) a za úspěch tak bude považováno alespoň dosažení 1 %. Nižší výsledek by mohl signalizovat trvající neúčinnost měnové politiky ECB ve vztahu k inflaci. I prezident ECB Draghi po posledním měnověpolitickém zasedání zmiňoval obavu z klesajících inflačních očekávání v Evropě, tedy situace, kdy ekonomické subjekty přestávají věřit ve schopnost dosažení deklarované inflace. Evropská centrální banka navíc již naráží na limity svých možností pro stimulaci ekonomiky. Navíc i Draghi zesiluje svůj apel na evropské vlády, aby převzaly štafetu fiskální expanzí.

Z České republiky nás čeká pouze index nákupních manažerů a zpráva o plnění státního rozpočtu. Ani od jednoho z těchto ukazatelů nečekáme výrazný vliv na měnový kurz. Rozpočet podle našeho odhadu potvrdí trend pokulhávajícího výběru daní, nicméně trhy by to nemělo rozhodit.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: Pondělí, 30. Září 2019

Obchodní válka 3.0. – co čekat v tomto týdnu?

Obchodní válka mezi Čínou a USA je v plném proudu. Na konci uplynulého týdne nejprve Čína...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Inflace dodává ECB argument k akci

V ECB v tento čas nejspíše vrcholí práce na přípravě podzimního překvapení, jehož cílem má být...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance