7 dní s korunou: Nakopne ECB korunu?

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Česká měna zahajovala minulý týden na hodnotě EUR/CZK 25,95, tedy nejslabší od konce listopadu 2018. V průběhu týdne postupně posilovala, a to jak vlivem vesměs pozitivních zpráv z domova (slušné PMI, růst mezd, maloobchodu i průmyslu), tak i ze Spojeného království. Tamním poslancům se totiž podařilo dosáhnout dílčích vítězství proti premiéru Johnsonovi, když prozatím alespoň zdánlivě snížili pravděpodobnost divokého Brexitu. Toto uklidnění ovšem není trvalé a zprávy z německé ekonomiky byly spíše horšího vyznění. Koruna tak stihla posílit pouze do blízkosti EUR/CZK 25,86.

V tomto týdnu se již mnoho zajímavého z reálné ekonomiky nedozvíme. Pondělní údaj o české nezaměstnanosti podle očekávání setrval na předchozí hodnotě 2,7 % a mírného zlepšení doznal indikátor důvěry investorů Sentix za eurozónu, nicméně pro pohyb koruny se nejednalo o zlomové momenty. Inflace, která vyjde v úterý, by v ČR měla podle nás dosáhnout nadále vysoké hodnoty 2,9 %, což je ovšem v souladu s předpoklady ČNB a počítá s ní i trh.

Měnovou událostí tohoto týdne tak jednoznačně bude čtvrteční zasedání rady Evropské centrální banky. Není pochyb o tom, že hlavním tématem bude stimulace evropské ekonomiky. Důvodů se nabízí požehnaně – evropská inflace se drží poblíž 1 %, tedy hluboko pod dvouprocentním cílem. Hospodářský růst dosáhl ve druhém kvartále 1,1 % a vzhledem k předběžným údajům lze očekávat jeho další zpomalování, v Německu pak dokonce i technickou recesi. Otázkou tedy je spíše to, jaké prostředky ECB zvolí a jak intenzivně je využije. S největší pravděpodobností dojde ke snížení depozitní sazby ze současných -0,40 %, podle nás o 20 bazických bodů, trh se přiklání ke snížení o 10. Diskutuje se ovšem i o celé paletě dalších možných kroků. Největší šanci zřejmě má další kolo nákupů aktiv, kde se kloníme k relativně umírněnému ročnímu programu v objemu EUR 15 mld. měsíčně. Kromě toho se mluví i o tzv. tiered rates, tedy odstupňování úrokových sazeb podle objemu uložené likvidity. V neposlední řadě je na stole i program TLTRO, který spočívá ve zlevněných půjčkách poskytovaným evropským bankám.

Pro kurz koruny bude rozhodující kombinace konkrétních kroků ECB spolu s novou makroekonomickou prognózou. Výrazný posun politiky ECB směrem k uvolnění by zvýšil atraktivitu české měny oproti té evropské. Pokud bude ovšem motivován významně zhoršeným výhledem pro ekonomický růst eurozóny, pak by se vzhledem k úzké provázanosti české ekonomiky s tou evropskou mohla dostat pod tlak i koruna.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: Pondělí, 9. Září 2019

ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat?

ECB dnes oficiálně nastartuje velkou revizi měnové politiky, která pravděpodobně bude trvat až...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Hospodaření většiny zemí EU se pozvolna zlepšuje

Na dluhopisový trh eurozóny už třetím měsícem míří příval nových eur v podobě restartovaného...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Koruna na nových post-intervenčních maximech, co čekat dál?

Česká koruna včera vyrazila vstříc novým ziskům a dostala se až do okolí 25,15 EUR/CZK. Od...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance