7 dní s korunou: Nakopne ECB korunu?

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Česká měna zahajovala minulý týden na hodnotě EUR/CZK 25,95, tedy nejslabší od konce listopadu 2018. V průběhu týdne postupně posilovala, a to jak vlivem vesměs pozitivních zpráv z domova (slušné PMI, růst mezd, maloobchodu i průmyslu), tak i ze Spojeného království. Tamním poslancům se totiž podařilo dosáhnout dílčích vítězství proti premiéru Johnsonovi, když prozatím alespoň zdánlivě snížili pravděpodobnost divokého Brexitu. Toto uklidnění ovšem není trvalé a zprávy z německé ekonomiky byly spíše horšího vyznění. Koruna tak stihla posílit pouze do blízkosti EUR/CZK 25,86.

V tomto týdnu se již mnoho zajímavého z reálné ekonomiky nedozvíme. Pondělní údaj o české nezaměstnanosti podle očekávání setrval na předchozí hodnotě 2,7 % a mírného zlepšení doznal indikátor důvěry investorů Sentix za eurozónu, nicméně pro pohyb koruny se nejednalo o zlomové momenty. Inflace, která vyjde v úterý, by v ČR měla podle nás dosáhnout nadále vysoké hodnoty 2,9 %, což je ovšem v souladu s předpoklady ČNB a počítá s ní i trh.

Měnovou událostí tohoto týdne tak jednoznačně bude čtvrteční zasedání rady Evropské centrální banky. Není pochyb o tom, že hlavním tématem bude stimulace evropské ekonomiky. Důvodů se nabízí požehnaně – evropská inflace se drží poblíž 1 %, tedy hluboko pod dvouprocentním cílem. Hospodářský růst dosáhl ve druhém kvartále 1,1 % a vzhledem k předběžným údajům lze očekávat jeho další zpomalování, v Německu pak dokonce i technickou recesi. Otázkou tedy je spíše to, jaké prostředky ECB zvolí a jak intenzivně je využije. S největší pravděpodobností dojde ke snížení depozitní sazby ze současných -0,40 %, podle nás o 20 bazických bodů, trh se přiklání ke snížení o 10. Diskutuje se ovšem i o celé paletě dalších možných kroků. Největší šanci zřejmě má další kolo nákupů aktiv, kde se kloníme k relativně umírněnému ročnímu programu v objemu EUR 15 mld. měsíčně. Kromě toho se mluví i o tzv. tiered rates, tedy odstupňování úrokových sazeb podle objemu uložené likvidity. V neposlední řadě je na stole i program TLTRO, který spočívá ve zlevněných půjčkách poskytovaným evropským bankám.

Pro kurz koruny bude rozhodující kombinace konkrétních kroků ECB spolu s novou makroekonomickou prognózou. Výrazný posun politiky ECB směrem k uvolnění by zvýšil atraktivitu české měny oproti té evropské. Pokud bude ovšem motivován významně zhoršeným výhledem pro ekonomický růst eurozóny, pak by se vzhledem k úzké provázanosti české ekonomiky s tou evropskou mohla dostat pod tlak i koruna.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: Pondělí, 9. Září 2019

Obchodní válka 3.0. – co čekat v tomto týdnu?

Obchodní válka mezi Čínou a USA je v plném proudu. Na konci uplynulého týdne nejprve Čína...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Inflace dodává ECB argument k akci

V ECB v tento čas nejspíše vrcholí práce na přípravě podzimního překvapení, jehož cílem má být...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance